Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 στο Ζηρίνειο, αλλά ο Ηρακλής Κηφισιάς επανήλθε δριμύτερος και πήρε τη νίκη με 3-1 (17-25, 25-16, 25-23, 25-15) στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών για τις θέσεις 1-6. Οι «πράσινες» πίστεψαν ότι θα μείωναν τη διαφορά στην κορυφή από ΑΕΚ και Ολυμπιακό, όμως, τελικά η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν εκείνη που πλέον έφτασε στο -1 από τις «πράσινες» στην 4η θέση.

Το παιχνίδι έχει δύο εικόνες. Μία του πρώτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να πιάνει εντυπωσιακή απόδοση και από το 12-12 με ένα επί μέρους σερί 9-1 να φτάνει στο 13-21 και να παίρνει προβάδισμα έχοντας κορυφαία τη Γιουράνι.

Και μετά ήρθε η δεύτερη όψη με το σκηνικό να αλλάζει και ο Ηρακλής να γίνεται πρωταγωνιστής με αντεπίθεση διαρκείας. Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες ανέβασαν τα ποσοστά τους κυρίως σε επίθεση και μπλοκ και μετά το αρχικό 5-1 και το 8-8, ήρθαν δύο άσοι της Καραγκούνη και ένα λάθος του Παναθηναϊκού για να γράψουν το 11-8. Η σταδιακή άνοδος των Γιώτα και Ιβάνοβα «έχτισαν» διαφορά για τον Ηρακλή (17-13) που διατηρήθηκε ως το τέλος για την ισοφάριση σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν και το καλύτερο του αγώνα, καθώς τα σερί από τις δύο ομάδες διαδέχονταν το ένα το άλλο (1-2, 4-2, 4-9, 7-9) και τελικά το σετ άρχισε να δίνει προβάδισμα στα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς μετά το 17-17. Η καλή υποδοχή της Ιβάνοβα, το σερβίς της Καραγκούνη και από την άλλη, η κατακόρυφη πτώση της Γιουράνι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο 20-17. Μάλιστα το μονό μπλοκ της Γιώτα στην Καρπουζά έγραψε το 24-18 και εκεί όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Δεν ήταν όμως έτσι. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» και με ένα σερί 5-0 έφερε το σετ στον πόντο (24-23) για να το τελειώσει η Διώτη στο 25-23.

Το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το νεαρό συγκρότημα του Ηρακλή Κηφισιάς έβγαλε ενθουσιασμό σε αντίθεση με την απογοήτευση που φαινόταν στις παίκτριες του Παναθηναϊκού. Η Ιβάνοβα έγραψε το 18-9 για το νταμπλ σκορ και τελικά το 3-1 ήταν απλά θέμα χρόνου.