Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

Η 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ούτε στην Αλεξανδρούπολη σταμάτησε η ξέφρενη πορεία του Ηρακλή για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο "γηραιός" νίκησε με 3-0 τον Εθνικό και παραμένει αήττητος.

Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου δυσκολεύτηκε μόνο στο 2ο σετ απέναντι στους "ακρίτες", αλλά τελικά έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη, που της δίνει μεγάλο προβάδισμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και κατά συνέπεια το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς.

Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στο 2ο σετ, όπου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 24-21, αλλά κατάφεραν να το χάσουν με 27-25.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 7 (5/15 επ., 2 άσοι, 61% υπ. - 39% άριστες), Κόβατς 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 14 (12/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 4 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 3 (3/8 επ.), Κουμεντάκης 10 (10/18 επ., 73% υπ. - 59% άριστες), Μίτρεφ (λ, 84% υπ. - 63% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1, Κυριακίδης, Κοντοστάθης, Καβαρατζής
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 11 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 83% άριστες), Ντεσπέιν 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 78% υπ. - 59% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 14 (8/14 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Στεφάνου (λ, 76% υπ. - 71% άριστες) / Τανίκ, Κολτσιάκης

Στο Ζηρίνειο, ο Παμβοχαϊκός έκανε ένα από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια του, με συνέπεια να ηττηθεί με 3-0 από τον ΑΟ Κηφισιάς και μείνει στο -7 από τον Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου σετ, αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων ανέτρεψε την κατάσταση κι επικράτησε με 25-21. Από κει και πέρα, κυριάρχησε πλήρως, αν και το 3ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 11 (1 άσος, 7/17 επ., 3 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Νικολάκης 5 (2 άσοι, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Ντερόκο 12 (75% υπ., 11/21 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 12 (55% υπ., 11/23 επ., 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ.) / Παπαδόπουλος 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Καρακίτσος, Παπαδημητρίου
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (41% υπ., 5/14 επ., 3 μπλοκ), Ποτότσνικ 12 (3 άσοι, 65% υπ., 9/24 επ.), Στιβαχτής 2 (1 άσος, 0/1 επ., 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 14 (3 άσοι, 11/28 επ.), Δημητρακόπουλος (λ, 58% υπ.) / Κούλας, Λιόντας, Μπάκας

Την ήττα των Πελοποννήσιων εκμεταλλεύτηκε απόλυτα ο Ολυμπιακός, που "καθάρισε" με 3-0 το Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ανέβηκε και πάλι στη 2η θέση και πλέον φαντάζει ως η μόνη που μπορεί να "κλέψει" την πρώτη θέση από το "γηραιό".

Οι "ερυθρόλευκοι", που είχαν στη διάθεσή τους και τον νεοαποκτηθέντα Χουάν Φιγκερόα, δεν συνάντησαν δυσκολίες κόντρα στη νησιωτική ομάδα, διπλασιάζοντας τις φετινές τους νίκες εις βάρος της.