Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Η 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Παναγιώτης ΠΑΡΑΣΟΓΛΟΥ (ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ)
Η Νίκη Αιγινίου επιβλήθηκε και της Ορεστιάδας, με το «καθαρό» 3-0 σετ και εξακολουθεί να ηγείται της βαθμολογίας στην Α2 ανδρών, μετά από 14 αγωνιστικές, αφήνοντας τους «πράσινους» στα… χαμηλά. Να σημειωθεί πως ο Βλασακίδης της Ορεστιάδας αποβλήθηκε στο 22-16 του τρίτου σετ για έντονη διαμαρτυρία.

Ο Μίλωνας μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που τον έφεραν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, επέστρεψε στις νίκες με 3-0 μέσα στα Ταταύλα και έτσι παρέμεινε στο κυνήγι της κορυφής, εκεί όπου βρίσκεται η Νίκη Αιγινίου. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι και στα τρία σετ, ενώ οι γηπεδούχοι φάνηκε να τα παρατάνε μετά το 0-2.

Τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για τον Πανελλήνιο που βρίσκεται σε ανοδική πορεία και μάλιστα μέσα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Αμαρουσίου. Οι Ολυμπιονίκες επιβλήθηκαν με 3-1 του Οδυσσέα που υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του και έχασε την ευκαιρία για ένα καλύτερο πλασάρισμα στη δυάδα της κορυφής.

Ίσως το τελευταίο βήμα για την απομάκρυνση από τους… μπελάδες του υποβιβασμού έκανε ο ΣΠΑΚ που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε 3-0 τον Επίκουρο. Η ομάδα της Πολίχνης δεν άντεξε μέσα στην Καρδίτσα και πλέον η κατάσταση μοιάζει μη αναστρέψιμη αρκετούς βαθμούς κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέλος σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, η Παλλήνη κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους δύο βαθμούς, αφού η Μεταμόρφωση ισοφάρισε δύο φορές και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Νίκη Αιγινίου - Ορεστιάδα 3-0 (25-20, 25-23, 25-20)

Νίκη (Στράντζαλης): Γεωργόπουλος Β., Μπράβο, Αναστασιάδης, Εφραιμίδης, Γάτσης, Παράσογλου, Γεωργόπουλος Αλ., Κνάπεκ (λ), Γκορίδης, Γκιτζέκος, Πελοπίδας, Ποτολίδης.
Ορεστιάδα (Τσακμάκης): Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Καρδαμανίδης, Καψαλιάρης, Κωνσταντινίδης (λ), Χουσίδης, Νένογλου, Προδρομίδης, Κουλαξίδης.

Οδυσσέας Αμαρ. - Πανελλήνιος 1-3 (19-25, 22-25, 25-15, 15-25)

Οδυσσέας (Κωβαίος): Παπακυριακού, Κρέτσης, Κούνας, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Μηνούδης, Σιόλας (λ), Παπαδόπουλος, Tσούμας, Μπουγάς.
Πανελλήνιος (Κλαρούδας): Δρόγκαρης, Σασάτη, Τοκάνης, Σαμαντάς, Σαμπανάι, Λουκάς, Γκούζντα (λ), Σουρδί, Οκανλεϊβόν, Πάντος, Μιχαλόπουλος.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Επίκουρος 3-0 (25-18, 25-19, 25-20)

ΣΠΑΚ (Θεοδωρίδης): Χήρας, Μέινβιλ, Ρεζκ, Ρουμελιωτάκης, Παπαγεωργίου, Αλεξίου Φ., Ντάκουρης (λ), Κλάρας (λ), Καραγκιόζης, Γιαννουσάς, Μάντζιος, Μαλλιώρας.
Επίκουρος (Σπύρος Φίνος): Σκαρλατίδης, Καρασαβίδης, Ιωαννίδης, Τσακιρίδης, Τσομπάνολου, Γκρέμπενικ, Αυγητίδης, (λ), Κανέλιας.

Ταταύλα - Μίλων 0-3 (21-25, 22-25, 16-25)

Ταταύλα (Μάκης Αρέτας): Μανιάτης, Χατζηκάλφας, Μανούσος, Λοράνδος, Τραπεζουντίδης, Ρομπότσης, Αργυρακάκης (λ), Δημόπουλος.
Μίλων (-): Γκιούρδας, Πολυχρονιάδης Καρανικολάου, Μουρούτης, Χατζηαντωνίου, Σαμαράς, Κεχράς (λ), Πανούσος, Παπαθανασίου.

Παλλήνη - Μεταμόρφωση 3-2 (25-20, 18-25, 25-16, 23-25, 15-9)

Παλλήνη (Δημήτρης Δροσόπουλος): Λιάσκος, Μπιλήρης, Αντωνάκης, Ζαχαρόπουλος, Ψαρρής Χαριλάου, Μπούρας (λ), Ραμέας, Κοντοδήμας, Αμαξόπουλος.
Μεταμόρφωση (Γιώργος Ουτζής): Αλεξόπουλος, Φραγκιαδάκης, Καραγιώργος, Καπετανόπουλος, Χατζηπροδρόμου, Κουμουνδούρος, Κάπελας (λ), Λένας, Αργυρακάκης, Παλαιολόγος, Χριστόπουλος.