Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2012

ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΙΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να πάρει στο Βέλγιο τη νίκη-πρόκριση στους "12" του Champions League μετά την ήττα του από τη Νόλικο.

Μόνο νίκη ήθελε ο Ηρακλής στο Βέλγιο προκειμένου να πάρει τη δεύτερη θεση στον 1ο όμιλο και να πάρει την προκριση για τους "12" του Champions League.

Ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-17, 25-14, 25-16) στο φινάλε της φασης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της CEV.
Τη νίκη-πρόκριση ζητούσε και η Νόλικο που προηγήθηκε με 3-1, ωστόσο ο Ηρακλής δίχως τον Ντεσπέιν στη σύνθεση τους πέρασαν μπροστά με 8-7. Ωστόσο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στους εξι πόντους (16-10) και με κορυφαίο τον Μααν πήραν το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ το 3-3 έγινε 8-5. Με όπλο το μπλοκ η Νόλικο έφτασε το σκορ στο 18-9 με σερί 3-0. Η διαφορα "κόλλησε" στους οκτώ πόντους για να ολοκληρωθεί το δεύτερο σετ με 25-14.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να μείνει κοντά στο τρίτο σετ με τον Μαάν θα πιάνει δουλεια και να διαμορφώνει το 8-5. Η ομαδα του Σωτήρη Δρίκου έπαιξε καλά στους επόμενους πόντους (11-7), ωστόσο η Νόλικο ανέβασε ταχύτητα και οι πανηγυρισμοί ξεκίνησαν όταν ο Μααν έκανε με άσο το 20-12. Ο Κέβιν Κλίκενμπεργκ διαμόρφωσε το τελικό 25-16.

Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-16

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΟΛΙΚΟ: Εγκλεσκάλνς, Βαν Χάρσκαμπ, Μάαν, Βερχέες, Κλίκενμπεργκ, Βαν ντε Βόορντ, Ντερκονινγκέν (λ), Βαν Ντεκράεν, Βαλκίερς, Ρόζιερς.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χριστοφιδέλης, Τανικ, Κράβαρικ, Μποζίδης, Σμαραγδής, Πελεκούδας, Στεφάνου (λ), Μεντένις, Τζιουμάκης, Κορζένοβικς.