Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Η 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Μπροστά σε περίπου 400 οπαδούς των γηπεδούχων, ο Μίλωνας πήρε τεράστια νίκη μέσα στην Καρδίτσα κόντρα στον ΣΠΑΚ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε σε μια… κλωστή. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ατυχία του ΣΠΑΚ που έχασε τον πασαδόρο του Νεδιλάκη στο 2ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 23-23.

Τρίτη σερί νίκη για τον Οδυσσέα Αμαρουσίου (μαζί με το 3-0 α.α. την περασμένη αγωνιστική που έπαιζε με τον Κόροιβο) και η ομάδα του Μάρκου Κωβαίου συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού. Αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 απέναντι στην Μεταμόρφωση που πάλεψε στο πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά δεν ευτύχισε σε κάτι καλύτερο.

Τάι μπρέικ στο Αιγίνιο, τάι μπρέικ και στην Πάτρα. Η Νίκη επικράτησε της Παλλήνης με 3-2, σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0 και τελικά χρειάστηκε το 17-15 στο πέμπτο σετ για να πάρει το «δίποντο» και να μείνει μόνη στην 3η θέση.

Και αυτό γιατί η Παναχαϊκή είχε απώλεια βαθμού στην έδρα της, όπου ναι μεν νίκησε τα Ταταύλα, αλλά με 3-2 σετ. Στη βαθμολογία η Παλλήνη «έπεσε» εκτός τετράδας, ενώ τα Ταταύλα είναι πολύ πιο χαμηλά...

Η Ορεστιάδα πήρε... ξεκούραστη νίκη, 3-0 άνευ αγώνα, μετά την απόσυρση του Κόροιβου Αμαλιάδας.

Διακοπή είχαμε στον Πανελλήνιο, όταν στο 12-19 του 2ου σετ φίλαθλος των γηπεδούχων πέταξε τη μπάλα στον διαιτητή και εκείνος αναγκάστηκε να διακόψει για να γίνουν συστάσεις και το ματς συνεχίστηκε. Στο τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τον Α’ διαιτητή Νικολόπουλο, θεωρώντας ότι ευνόησε τον Επίκουρο να φτάσει στη νίκη.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Μίλωνας 2-3 (23-25, 28-26, 29-31, 25-11, 13-15)

ΣΠΑ Καρδίτσας (Λορέντζο Ρόνζι): Νεδιλάκης, Ρουμελιωτάκης, Χήρας, Φ. Αλεξίου, Α. Αλεξίου, Τσολάκος, Ντάκουρης (λ), Μάντζιος, Ρεζκ.
Μίλων (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Μουρούτης, Κεχράς, Ιωακειμίδης, Καρανικολάου, Γκιούρδας, Πανούσος, Πολυχρονιάδης (λ), Σαμαράς.

Πανελλήνιος - Επίκουρος 1-3 (21-25, 15-25, 25-13, 20-25)

Πανελλήνιος (Γιώργος Κλαρούδας): Τοκάνης, Σατάι, Σαμπανάι, Λουκάς, Σαμαντάς, Δρόγκαρης, Γκούζντα (λ), Πάντος, Οκανλεϊβόν, Σουρδί.
Επίκουρος (Σπύρος Φίνος): Καρασαβίδης, Χρηστάρας, Δημητριάδης, Φίνος, Βενετικίδης, Μωϋσίδης, Τσομπάνολου (λ), Γκρέμπενικ, Σκαρλατίδης,

Νίκη Αιγινίου - Παλλήνη 3-2 (25-22, 31-29, 23-25, 22-25, 17-15)

Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Γάτσης, Αναστασιάδης, Παράσογλου, Μπράβο, Ποτολίδης, Εφραιμίδης, Κνάπεκ (λ), Γκορίδης, Γεωργόπουλος Αλ., Γεωργόπουλος Β., Γκιτζέκος, Πελοπίδας
Παλλήνη (Γιάννης Χαλβαντζάρας): Χριστοφίδης, Λιάσκος, Μπιλήρης, Χαριλάου, Ζαχαρόπουλος, Μανιόπουλος, Μπούρας (λ), Αμαξόπουλος, Ραμέας, Ψαρρής, Αντωνάκης, Κοντοδήμας

Παναχαϊκή - Ταταύλα 3-2 (19-25, 25-16, 25-18, 23-25, 15-12)

Παναχαϊκή (Νίκος Αγγελόπουλος): Μ. Ρουμελιώτης, Π. Ρουμελιώτης, Κοκόλας, Μούρτζης, Μεντένιτσα, Πεφάνης, Μανούκος (λ), Διονυσόπουλος, Παπαδόπουλος, Γεωργακόπουλος, Καραμπέρης
Ταταύλα (Μάκης Αρέτας): Μανιάτης, Τραπεζουντίδης, Ρομπότσης, Λοράνδος, Μανούσος, Χατζηκάλφας, Αργυρακάκης (λ), Αντωνιάδης (λ), Στέφος, Αλεξανδρόπουλος, Κώτσης

Οδυσσέας Αμαρ. - Μεταμόρφωση 3-0 (26-24, 25-15, 25-23)

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Παπακυριακού, Κρέτσης, Κούνας, Χριστοδούλου, Μηνούδης, Δημητρίου, Σιώλας (λ), Ηλιόπουλος.
Μεταμόρφωση (Βασίλης Ζαρκάδας): Κουμουνδούρος, Καπετανόπουλος, Φραγκιαδάκης, Λένας, Αλεξόπουλος, Αδαμόπουλος, Κάπελας (λ), Παλαιολόγος, Καραγιώργος, Χριστόπουλος, Χατζηπροδρόμου, Αργυρακάκης.

Ορεστιάδα - Κόροιβος Αμαλιάδας 3-0 α.α.