Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ πήρε και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας 3-0 στο Μετς. Παράπονα των "πρασίνων" για τη διαιτησία.

Μετά τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό! Οι "κιτρινόμαυρες" προελαύνουν στην Α1 Γυναικών.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-0 (25-23, 25-23, 25-22) του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.
Είναι αήττητη και άνοιξε διαφορά έξι βαθμών από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, αν και οι "πράσινες" θα έχουν την ευκαιρια να μειώσουν τη διαφορά, με νίκη στον εξ αναβολής αγώνα με το Μαρκόπουλο την Πέμπτη (15/12).

Κατάμεστο το κλειστό του Μετς από οπαδούς του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο σετ οι "πράσινες", οι οποίες εχουν μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία της Ελένης Μουλά, προηγήθηκαν με διαφορά πέντε πόντων (15-10) με όπλα το σερβίς της Κωνσταντίνου και το καλό μπλοκ.

Ωστόσο η ΑΕΚ με το σερβίς της Τζανακάκη πρώτα ισοφάρισε με άσο (15-15) και άουτ προσπάθεια της Νιέβα πέρασε μπροστά (15-16). Μια πρώην "πρασινη" ακόμα, η Παπαγεωργίου διαμόρφωσε το 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους διαφορά (17-14). Με σερί 6-0 (17-20) η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο σετ, ισοφαρίζοντας το σκορ (20-20) και πέρασε μπροστά (22-20). Μποροβίντσεκ και Ντόγκανιτς πήραν πάνω τους τον αγώνα και έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-0 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 22-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 15 (15/28), Νιέβα 15 (9/31, 4 μπλοκ, 2 άσοι), Γιουράνι 13 (8/27, 4 μπλοκ, 1 άσος), Χατζηνικολάου 6 (6/15), Καρπουζά 5 (1/2, 2 μπλοκ, 2 άσοι) / Μυλωνά (λ. - 70% υπ.), Φερέιρα 1 (1/5).

ΑΕΚ (Οικονόμου): Ντόγκανιτς 17 (15/35, 2 μπλοκ), Κις 13 (8/34, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τζανακάκη 10 (8/9, 1 άσος, 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 8 (4/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγεωργίου 7 (4/18, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαφωτίου 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Σάκκουλα (λ. - 55% υπ.), Γκούζου 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κουνάδη, Κίτσου.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-0 της Αρτέμιδας Κορυδαλλού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Με τρεις παίκτριες (Κοσμά, Σίμανιτς, Νοσεκόβα) να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Αρτέμιδας Κορυδαλλού με 3-0.

Με την αναμέτρηση αυτή ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Νωρίτερα η ΑΕΚ είχε νικήσει 3-0 τον  Παναθηναϊκό στο Μετς.
Τα σετ: 25-18, 25-17, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κοσμά 15, Σίμανιτς 13, Νικολακοπούλου 2, Γιακουμή 4, Νοσέκοβα 15, Χριστοδούλου / Μπουζουνιεράκη λ. 57% υποδ., Μουρατίδη 1, Κοκκινάκη 1, Δηλαβέρη, Μπίλια 1.

ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Αποστολογιωργάκης): Χριστοδούλου 5, Σαββίδου 2, Καπνιά 7, Καραθανάση 4, Φλωροπούλου 3, Εμμανουηλίδου 8/ Κακουράτου λ. 22% υποδ., Οικονομάκη 2, Μουτζουρίδου, Αλιφιεράκη 2.