Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2011

ΙΣΡΑΗΛ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΟΡΕΤΣ: ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΔΟΒΛΕΤΟΓΛΟΥ

Την ήττα (3-2 σετ) από το Ισραήλ γνώρισε η Εθνική Γυναικών την Τετάρτη (9/11) την πρώτη αγωνιστική του προ-ολυμπιακού τουρνουά του Πόρετς και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έγινε πιο δύσκολη, παρόλο που κατά τη διάρκεια του αγώνα έδειξε πως μπορεί να φτάσει στη νίκη...

Εθνική από... άλλο πλανήτη

Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το ματς και με τις Τσίμα, Τζανακάκη και Χατζηνικολάου να έχουν κέφια κρατούσε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο σετ (6-3, 11-5, 16-8). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μυαλωμένες και όχι βεβιασμένες επιθέσεις, την ώρα που το Ισραήλ έδειχνε να τα έχει... χαμένα. Η διακοπή που ακολούθησε στο ματς, επειδή υπήρξε μπέρδεμα στην γραμματεία με μια θέση της Εθνικής Ελλάδας, δεν έκοψε την φόρα των παικτριών του Τάκη Φλώρου, οι οποίες συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, κάνοντας... περίπατο, και κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-12!

Ισορροπημένο το δεύτερο σετ

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο από το πρώτο αφού το μεγάλο επιθετικό "όπλο" του Ισραήλ, η Βελίκι, πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες "σκοτώνοντας" σε αρκετές φάσεις την άμυνα της Ελλάδας. Η Εθνική μας από την πλευρά της έβγαλε μερικές πολύ δύσκολες άμυνες οι οποίες την κράτησαν μέσα στην υπόθεση νίκη στο δεύτερο σετ και της έδωσαν το δικαίωμα να το φέρει στα ίσα (15-15). Στη συνέχεια, όμως, το Ισραήλ έπαιξε συγκεντρωμένα, κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά δύο-τριών πόντων και τελικά να φτάσει στην επικράτηση.

"Θρίλερ" το τρίτο σετ

Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο πόντο. Οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου μπλόκαραν σε πολλές φάσεις τις επιθέσεις της αντίπαλης ομάδας, είτε δυσκολεύοντας τις προσπάθειές τους, είτε παίρνοντας πολύτιμους πόντους. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το σετ αλλά το έχασε για πρώτη φορά στο 17-16 και για δεύτερη και όταν προηγήθηκε το Ισραήλ με 21-20. Το σκορ γρήγορα έγινε 24-21 υπέρ του Ισραήλ και κάπου εκεί "μίλησε" η Κιόση που με δύο συνεχόμενους πόντους έβαλε την Ελλάδα στο ματς. Αλλά ένα λάθος στο σερβίς έδωσε τελικά στο Ισραήλ το τρίτο σετ.

Μπλάκ άουτ και... γκραν γκινιόλ στο τέλος

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα, όπως και στο πρώτο επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό της αφήνοντας το Ισραήλ να κυνηγάει από νωρίς το σκορ. Το μπλοκ και η υποδοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δούλευαν ιδανικά, οι επιθέσεις γίνονταν στον σωστό χρόνο και έτσι τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου έχτισαν γρήγορα μια διαφορά έξι πόντων την οποία, όμως, έχασαν στο πιο κρίσιμο σημείο. Το Ισραήλ επανήλθε από το 23-17, πέρασε μπροστά με 25-24 και χρειάστηκαν τελικώς δύο σετ μπολ για να φτάσει η Ελλάδα στη νίκη.

Αργησε να μπει το τάι μπρέικ

Η Εθνική μας βρέθηκε μετά από απανωτά λάθη που έγιναν σε άμυνα και επίθεση να χάνει με 5-0 στο τάι μπρέικ, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στο Ισραήλ να πάρει την ψυχολογία με το μέρος του. Η Εθνική στη συνέχεια υπερέβαλλε εαυτόν πλησίασε 8-7 αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν αργά αφού το Ισραήλ είχε μπει σε θέση οδηγού και κάνοντας απλώς μια διαχείριση του σκορ έφτασε στην επικράτηση με 15-12.

Τα σετ
: 25-12, 22-25, 23-25, 29-27, 12-15

Ισραήλ (Άριε Σέλινγκερ):
Βελίκι 32 (29/63 επ., 1 μπλοκ), Πέχαμ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντεβάς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κολνογκόροφ 3 (2/17 επ., 70% υπ., 1 μπλοκ), Φαρχί 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Αρτμένκο 20 (1 άσος, 17/42 επ., 68% υπ., 2 μπλοκ), Ζινομπέρ (λ, 76% υπ.), Φραζ-Γκέρμπερ 1 (43% υπ., 1 μπλοκ), Ζαίμ 1 (1/1 επ.)

Ελλάδα (Τάκης Φλώρος):
Κουτουξίδου 4 (1 άσος, 3/5 επ.), Κιόση 17 (1 άσος, 14/35 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 18 (15/26 επ., 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 20 (3 άσοι, 9/17 επ., 8 μπλοκ), Παπαγεωργίου 11 (8/25 επ., 39% υπ., 3 μπλοκ), Τσίμα 15 (1 άσος, 12/36 επ., 41% υπ., 2 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 66% υπ.), Νομικού 5 (5/13 επ.), Παπαφωτίου, Κοσμά 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 1 (1/2 επ.)

Θυμίζουμε ότι στο τουρνουά του Πόρετς οι έξι ομάδες που λαμβάνουν μέρος χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ των τριών (Ελλάδα, Ολλανδία, Ισραήλ και Κροατία, Γαλλία, Σουηδία) και θα παίξουν μεταξύ τους σε έναν γύρο. Οι δύο πρώτοι θα αγωνιστούν χιαστί στους ημιτελικούς, από εκεί θα προκύψει ο τελικός και ο νικητής θα πάει στην επόμενη και τελική φάση που θα γίνει τον Μάιο του 2012, στην Κωνσταντινούπολη, με προορισμό το Λονδίνο.