Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Mε ΜVP τον Γιώργο Πετρέα ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σε έναν συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ουσιαστικά δεν υπήρχε... χαμένος. Διότι μπορεί η ομάδα του Βραχατίου να έχασε το αήττητο της αλλά για άλλη μια φορά έδειξε αγωνιστική συνέπεια και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, ενώ οι 600 θεατές αλλά και όσοι το είδαν τηλεοπτικά απόλαυσαν ωραίο θέαμα. Αν μάλιστα, η ομάδα του Βραχατίου δεν έχανε το 1ο σετ τότε ίσως και να έκανε την... έκπληξη. Ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει καθώς πιέστηκε στην υποδοχή αλλά και από το οργανωμένο παιχνίδι της ομάδας του Νίκου Ζαλμά. Στο 5ο σετ μίλησε το καλό μπλοκ του Ολυμπιακού που του έδωσε και την τρίτη συνεχόμενη νίκη που έστω και προσωρινά τον φέρνει στην κορυφή της Βόλεϊ Λιγκ.
Ο νεοφώτιστος Παμβοχαϊκός έδειξε ωριμότητα και θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος από τον βαθμό και την συνολική εμφάνιση στην έδρα των νταμπλούχων. Έπαιξε στα ίσια σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας και έδειξε ομάδα με αυτοπεποίθηση.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός με τον Χιμένες να κάνει μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση πήρε από την αρχή το προβάδισμα έχοντας σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων (5-2, 7-5, 9-6, 16-13) μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
Με την επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 (18-13 με πίεση στο σερβίς) δίνοντας την εντύπωση ότι το σετ είχε τελειώσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη. Τα σερβίς του Ποτότσνικ δημιούργησαν προβλήματα στην ερυθρόλευκη υποδοχή και το 19-14 έγινε 19-18 (με κόντρα επιθέσεις και μπλοκ)! Ο Ολυμπιακός απάντησε με άσο του Νοβότνι (22-19), αλλά ο Ντουσάρμ με δικό του άσο έκανε το 22-21 για να φτάσουμε στο 24-23. Το σερβίς του Λιόντα δυσκόλεψε την υποδοχή του Κουζούνη με τον Χιμένες να καρφώνει άουτ (το πρώτο του λάθος) για το 24-24. Οι φιλοξενούμενοι ‘εσωσαν' και το δεύτερο σετ μπολ (25-25 Ντουσάρμ), αλλά ο Νοβότνι (26-25) και το λάθος του Ποτότσνικ (επίθεση στο φιλέ) έδωσαν το σετ στους γηπεδούχους.
Στο β' σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο απελευθερωμένοι και αρχικά είχαν ένα σταθερό προβάδισμα δύο πόντων (3-5, 5-7, 6-8) με τον άσο του Πίντο να φέρνει το ματς στα ίσια και τον Νοβότνι να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στους πρωταθλητές (10-9). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη διεκδίκηση του σετ μέχρι το 18-16, όπου το χαμένο σερβίς του Ποτόσνικ (ελάχιστα έξω) ήταν η απαρχή ενός νέου ερυθρόλευκου σερί (21-16) που ουσιαστικά καθάρισε και το δεύτερο σετ.
Ο Παμβοχαϊκός δεν παρέδωσε τα όπλα και ξεκίνησε ακόμη καλύτερα το γ' σετ (1-4 με σερβίς Ποτότσνικ), αλλά αρχικά λογάριαζε χωρίς τον... Νοβότνι. Ο Τσέχος με επίθεση έκανε το 3-5 και με δύο συνεχόμενους άσους έφερε το παιχνίδι στα ίσια (5-5) με τον Παμβοχαϊκό χάρις στα λάθη του Πίντο να ξεφεύγει πάλι με 5-8 και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 12-13... Εκεί ο Νοβότνι βρέθηκε ξανά στο σερβίς κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 15-13 (κόντρα επίθεση Πίντο από κακή υποδοχή) δίνοντας την αίσθηση ότι το παιχνίδι όδευε προς το φινάλε του.
Κι όμως ο ‘Πάμβο' στο 18-17 προκάλεσε μπλακ άουτ στον Ολυμπιακό (με τον Στιβαχτή στο σερβίς), που δεν μπορούσε να τελειώσει καμία επίθεση σε αντίθεση με τους Ντουσάρμ, Ποτότσνικ που τελείωσαν όλες τις κόντρες στέλνοντας τη διαφορά στο 18-23 (σερί 0-6) και μειώνοντας το σκορ σε 1-2.

Η κερκίδα των οπαδών του Παμβοχαϊκού πήρε φωτιά, κι οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά μεγαλύτερη ώθηση φτάνοντας να προηγηθούν στο ξεκίνημα του δ' σετ με 5-8 (μπλοκ Ποτότσνικ σε Κοκκινάκη ο οποίος πήρε από την αρχή του σετ τη θέση του Πίντο). Ο Καλμαζίδης έριξε στο παιχνίδι και τον Κανέλλο αντί του Ανδρεάδη, όμως ο Ολυμπιακός έδινε εύκολους πόντους (με χαμένα σερβίς κυρίως) και παρόλο που πλησίασε σε 11-12 και 12-13, βρέθηκε και πάλι στο -3 (12-15 μπλοκ Μπεκιάρη σε Χιμένες, 16-19 μπλοκ Κατσανεβάκη σε Νοβότνι) για να γίνει το σκορ 19-23 με κόντρα επίθεση του Μπεκιάρη. Το θρίλερ όμως δεν είχε τελειώσει, αφού ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 (το 22-23 έγινε με μπλοκ του Κοκκινάκη στον Μπεκιάρη) πριν ο Ντουσάρμ φέρει το πρώτο σετ μπολ για τον Παμβοχαϊκό (22-24).
Ο Κανέλλος μείωσε σε 23-24 και στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα στην επίθεση του Ντουσάρμ με τον Νοβότνι να ισοφαρίζει 24-24, αλλά τον Αμερικάνο του Παμβοχαϊκού να κάνει το 24-25 και αμέσως μετά από το λάθος του Νοβότνι ο Ποτότσνικ έγραψε το τελικό 24-26!

Το 5ο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-2, αλλά το χαμένο σερβίς του Ποτότσνικ (2-2) έφερε βροχή από ερυθρόλευκα μπλοκ, αφού Πετρέας, Νοβότνι, Χιμένες ‘έσβησαν τα φώτα' κι ο Ολυμπιακός με τέσσερα συνεχόμενα μπλοκ προηγήθηκε 6-2 (!). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-4 (άουτ Χιμένες), αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με νέο σερί 3-0, για να ξεφύγουν με 9-4 κι αυτή η διαφορά στο τάι μπρέικ αποδείχθηκε ασφαλείας, αφού οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν μέχρι το -3 (10-7, 13-10), για να ‘κλείσει' το σετ με επίθεση του Νοβότνι.
Τα σετ: 3-2 (27-25, 25-19, 19-25, 24-26, 15-11)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 27 (25/49 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (8/14 επ., 5 μπλοκ), Φιλίποφ 1, Νοβότνι 22 (18/34 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 06 % άριστες), Ανδρεάδης 11 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Πίντο 8 (7/16 επ., 1 άσο, 63% υπ. - 38% άριστες), Κουζούνης -λ (65% υπ. - 35% άριστες) / Κοκκινάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 2, Λιβαθηνός, Σωτηρίου 1.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 24% άριστες), Ποτότσνικ 14 (10/24 επ., 3 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Στιβαχτής 6 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 27 (25/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 7 (7/17 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (62% υπ. - 29% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ, Μιχαήλογλου, Κούλας.