Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΝΤΡΩΝ

Η εθνική ανδρών γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Γερμανία στη γαλλική πόλη Τουρκουά και έχασε κάθε ελπίδα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Μακάρι να τελείωνε ο αγώνας στο πρώτο σετ! Η εθνική ανδρών προηγήθηκε στα σετ, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Γερμανία στο προ-ολυμπιακό τουρνουά της γαλλικής πόλης Τουρκουά.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειαζόταν απαραίτητα τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση του προ-ολυμπιακού τουρνουά. Η ήττα ολοκληρώνει την προσπάθεια πρόκρισης και συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
Όλα ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ με την ελληνική ομάδα να προηγείται με διαφορά τεσσάρων πόντων (21-17). Με άσο που δέχθηκε ο Κοκκινάκης το σκορ έγινε 23-22, αλλά ο πρώτος χρόνος του Πετρέα και η μπάλα στην αντένα σε επίθεση του Σοπς έκλεισαν το σετ υπέρ της εθνικής (25-22).

Στο δεύτερο σετ έπεσε η απόδοση των διεθνών. Πολλά και εύκολα λάθη και οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Σοπς (16π.) ισοφάρισαν σε 1-1 σετ και πήραν και τη ψυχολογία.

Στο διάστημα από το πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο τρίτο σετ επικράτησε... χάος στην εθνική με το 7-8 να γίνεται 11-16. Η έμπειρη γερμανική ομάδα άλλο που δεν ήθελε και έφτασε γρήγορα στο 25-16.

Το σερβίς των Γερμανών παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, ενώ δεν μειώνονταν τα ελληνικά λάθη με τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να υποκύπτουν με 25-15.

Τα σετ: 25-22, 16-25, 16-25, 15-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Τζούριτς 16, Πετρέας 8, Κουρνέτας 2, Καριπίδης 6, Σμαραγδής 3, Φράγκος 8, Παπαδημητρίου (λίμπερο, 52%-29% άριστες), Φιλίποφ 1, Κουμεντάκης 3, Κοκκινάκης, Ασπιώτης 2, Ανδρεάδης 1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μπέρναρντ): Αντράε 10, Γκρόζερ 1, Μπομ 17, Κάμπα 5, Κρομ 14, Γκίντορ 9, Τίλε (λίμπερο, 72%-44% άριστες), Σοπς 16, Ντίνες 1, Σβαρτς.