Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Δεύτερη νίκη για τον Μίλωνα, έστω και στο τάι μπρέικ. Η αθηναϊκή ομάδα πέρασε από την έδρα του Αιγινίου, πανηγυρίζοντας με 3-2 επί της Νίκης, που για δεύτερη σερί αγωνιστική χάνει στο τέλος.

Νέα ήττα γνώρισε η Ορεστιάδα, αυτή τη φορά με 3-1 μέσα στην έδρα του Οδυσσέα Αμαρουσίου που παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 στα σετ, πέτυχε την ανατροπή και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στην Πάτρα, με την Παναχαϊκή να φτάνει τελικά έστω και δύσκολα στην πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα απέναντι στον Επίκουρο. Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες και αυτό τους έδινε έναν λόγο παραπάνω για να παλέψουν κάθε σετ με την ομάδα της Πολίχνης να αποσπά τελικά τον βαθμό.

Έπειτα από τη νίκη της πρεμιέρας στο τάι μπρέικ μέσα στην Ορεστιάδα, αυτή τη φορά ο ΣΠΑΚ γνώρισε την άλλη όψη του νομισματος, χάνοντας με 3-2 από τον Πανελλήνιο μέσα στην Καρδίτσα. Οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν, πέρασαν μπροστά, αλλά παρά την θερμή υποστήριξη του κοινού τους δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα από έναν ψυχωμένο στο τέλος Πανελλήνιο.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα Ταταύλα, όπου οι γηπεδούχοι τελικά επικράτησαν με 3-2 απέναντι στη Μεταμόρφωση που τα έδωσε όλα μέχρι και τον τελευταίο πόντο για να φύγει με τους δύο βαθμούς, αλλά τελικά, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο ένας πόντος θεωρείται πολύτιμος για τη συνέχεια.

Νίκη Αιγινίου - Μίλων 2-3 (21-25, 19-25, 25-20, 25-21, 08-15)

Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Γεωργόπουλος Β., Αναστασιάδης, Παράσογλου, Γάτσης, Ποτολίδης, Εφραιμίδης, Κνάπεκ (λ), Γκιτζέκος
Μίλων (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Ιωακειμίδης, Καρανικολάου, Γκιούρδας, Πανούσος, Μουρούτης, Κεχράς, Πολυχρονιάδης (λ)

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Ορεστιάδα 3-1 (21-25, 25-17, 25-17, 25-20)

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Παπαδόπουλος, Κρέτσης, Κούνας, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Μηνούδης, Σιώλας (λ), Μπουγάς.
Ορεστιάδα (Παναγιώτης Τσιακμάκης): Kαψαλιάρης, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Καρδαμανίδης, Αρχοντίδης, Κεμανετζής, Κωνσταντινίδης (λ), Κουλαξίδης, Μαρκίδης, Δούλιας.

Παναχαϊκή - Επίκουρος 3-2 (27-29, 25-18, 25-12, 18-25, 15-11)

Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Μ. Ρουμελιώτης, Π. Ρουμελιώτης, Πεφάνης, Μεντένιτσα, Μούρτζης, Μανούκος (λ), Κοκόλας, Βλαχοστάθης, Γεωργακόπουλος.
Επίκουρος (Φίνος): Μωυσίδης, Φίνος, Χρηστάρας, Δημητριάδης, Βενετικίδης, Τσομπάνολου (λ), Γκρέμπενικ.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Πανελλήνιος 2-3 (20-25, 31-29, 25-19, 15-25, 7-15)

ΣΠΑ Καρδίτσας (Λορέντζο Ρόνζι): Τσολάκος, Νεδικάλης, Ρουμελιωτάκης, Χήρας, Φ. Αλεξίου, Παπαγεωργίου, Κλάρας (λ), Γιαννουσάς (λ), Α. Αλεξίου, Ρεζκ, Μάντζιος.
Πανελλήνιος (Γιώργος Κλαρούδας): Σασσάτη, Δρόγκαρης, Τοκάνης, Σαμαντάς, Σαμπανάι, Λουκάς, Γκούζντα (λ), Σούρδι, Πάντος.

Ταταύλα - Μεταμόρφωση 3-2 (20-25, 25-23, 25-21, 23-25, 21-19)

Ταταύλα (Μάκης Αρέτας): Αλεξανδρόπουλος, Κότσης, Στέφος, Μανιάτης, Λοράνδος, Ρομπότσης, Αργυρακάκης (λ), Χατζηκάλφας, Τραπεζουντίδης, Αντωνιάδης.
Μεταμόρφωση (Βασίλης Ζαρκάδας): Καπετανόπουλος, Κουμουνδούρος, Καραγιώργος, Χατζηπροδρόμου, Αργυρακάκης Κ., Λένας, Κάπελας (λ), Αλεξόπουλος.