Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός διέκοψε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού. Οι "πράσινες" με κορυφαίες τις Χατζηνικολάου και Κωνσταντίνου νίκησαν 3-0 στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα την περσινή σεζόν (2010-11) στο κλειστό του Ρέντη και ...αποχαιρετάει το 2011 με μία νίκη ακόμα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Οι "πράσινες" ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του τίτλου μετά την εύκολη επικράτηση τους με 3-0 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.
Πρώτη σκόρερ των νικητριών ήταν η Κωνσταντίνου με 14 πόντους και καλά ποσοστά στην επίθεση, ενώ η Χατζηνικολάου ήταν πανταχού παρούσα. Στην αντίπερα όχθη ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τέλης Σωτήρχος είδε τη διαγώνια του, τη Σίμανιτς να ολοκληρώνει τον αγώνα με άθλια ποσοστά.

Πολλά τα λάθη από τον Ολυμπιακό με το... κακό να ξεκινάει στους τελευταίους πόντους του πρώτου σετ. Το 21-21 έγινε 21-25 χάρη στα μπλοκ της Χατζηνικολάου.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με πέντε πόντους (10-5) με τον Παναθηναϊκό να σερβίρει καλά και να επιστρέφει στη διεκδίκηση του σετ. Με σερί 5-0 οι "πράσινες" έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (14-21) και παρά το γεγονός ότι η Γιακουμή διέκοψε το σερί, η ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη πήρε το δεύτερο σετ με 25-17.

Η Νοσέκοβα ήταν η αποδέκτης της τελικής πάσας στο τρίτο σετ, αφού βρισκόταν σε καλή μέρα εν αντιθέσει με τη Σίμανιτς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως όταν οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο οι φιλοξενούμενες είχαν διαφορά τριών πόντων (13-16).

Ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο πόντους (21-23) με τη Νοσέκοβα, αλλά η Γιουράνι πήρε τον τελευταίο πόντο του ματς. Οι "πράσινες" πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού, ενώ φανερά ικανοποιημένος έμοιαζε και ο πρόεδρος του ερασιτέχνη, Αχιλλέας Μακρόπουλος.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με την ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον αγώνα να γίνεται χωρίς θεατές και ο Παναθηναϊκός θα έχει εύκολο έργο με τον Πανελλήνιο.

Τα σετ: 21-25, 17-25, 22-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος):  Κοσμά 1, Σίμανιτς 5, Γιακουμή 8, Καβαθά 7, Νοσέκοβα 16, Χριστοδούλου Στ. 3/ Δηλαβέρη (λ. 44% υποδ.), Μπουζουνιεράκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟς (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14, Νίεβα 6, Γιουράνι 14, Χατζηνικολάου 7, Καρπουζά 5, Φερέιρα 2/ Μυλωνά (λ. 29% υποδ.), Χριστοδούλου Ελ.

Στον άλλο αγώνα και τα Βριλήσσια νίκησαν με 3-0 (25-15, 25-15, 25-11) τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη. Η 4η αγωνιστική συνεχίζεται το Σάββατο (26/11) με τις αναμετρήσεις Πανιώνιος-ΑΕΚ, Ηρακλής Κηφισιάς-Ηρακλής, Μαρκόπουλο-Άρτεμις, Ανατόλια-Μακεδόνες.

12.Πανελλήνιος 0 (0-12)
*Το Μαρκόπουλο έχει από δύο αγώνες. Ο Παναθηναϊκός έχει από τρεις αγώνες. Ολυμπιακός, Βριλήσσια και Πανελλήνιος έχουν από έναν αγώνα περισσότερο. Ο Ηρακλής Κ. έχει -3 βαθμούς.