Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2011

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΙΚ 3-2

Νικηφόρα ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ο Ηρακλής, επικρατώντας με 3-2 της Νόλικο Μαασέικ στον Εύοσμο.
Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, χάνοντας το προβάδισμα με 2-0 σετ, ο Ηρακλής πήρε σημαντική νίκη απέναντι στη Νόλικο Μαασέικ με 3-2, στην πρεμιέρα του Champions League, στο κατάμεστο κλειστό του Ευόσμου.
Ο Σωτήρης Δρίκος, που αυτή τη φορά ξεκίνησε το ματς με βασικό διαγώνιο τον Αντρέι Κράβαρικ, είδε την ομάδα του να μπαίνει με φόρα στην πρεμιέρα της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου και με την ώθηση του κόσμου να φτάνει, έστω δύσκολα, στο 2-0 σετ.
Στη συνέχεια, ωστόσο, ο εφησυχασμός από το εντυπωσιακό ξεκίνημα και τα λάθη του Ηρακλή έδωσαν στους Βέλγους την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν την εκτός έδρας νίκη. Οι «κυανόλευκοι» λίγο έλειψαν να… βγάλουν τα μάτια τους στο τάι μπρέικ, όταν προηγήθηκαν με 9-6, αλλά βρέθηκαν πίσω με 9-10, πανηγυρίζοντας πάντως στο τέλος με τους φίλους τους την πρώτη νίκη στο θεσμό.
Κορυφαίος του Ηρακλή ήταν ο Νίκος Σμαραγδής, ο οποίος, αν και κεντρικός, τέλειωσε το ματς με περισσότερους πόντους από τον διαγώνιο Κράβαρικ (15π.), καθώς κέρδισε 16, με 10 πόντους από επίθεση και 6 από μπλοκ.
Τα σετ: 25-23, 27-25, 14-25, 22-25, 15-11.
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 18, Τανίκ 6, Κορζενέβικς 8, Κράβαρικ 15, Προύσαλης 2, Σμαραγδής 16, Στεφάνου (λ., 71%), Μποζίδης, Μεντένις 4, Πελεκούδας.
Νόλικο Μαασέικ (Χέινεν): Φαν Χάρσκαμπ 2, Έγκλεσκαλνς 6, Μάαν 4, Φερχέες 5, Φαν ντε Βόορντε 20, Βουνεμπάινα 4, Ντερκόνινγκεν (λ, 64%), Φαλκίερς 2, Ροζιέ 9, Κλίνγκενρμπεργκ 11.