Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2011

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με τον Χοσέ Γκονσάλες να "σκοτώνει" από τη γραμμή του σέρβις, ο Εθνικός νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό στην Αλεξανδρούπολη.

Ο Αργεντίνος διαγώνιος μπορεί να μην ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα κόντρα στους "ερυθρόλευκους", αλλά στο τάι μπρέικ πήρε το "όπλο" του και με τρεις άσους μετέτρεψε το 8-10 σε 13-10, χαρίζοντας μάλιστα τη νίκη στην ομάδα του με επίθεση στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έτσι, η ακριτική ομάδα, που νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τους πρωταθλητές, πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στην 3η θέση, πίσω από τον Ηρακλή και τον Παμβοχαϊκό.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο 1ο σετ και το πήρε εύκολα με 25-18. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν διαφορετική, αφού οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς (πλην του μπλοκ όπου κυριάρχησε ο Ολυμπιακός με 15-7) και πήραν τα δύο επόμενα σετ με 25-22.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε την απάντησή της έτοιμη ενόψει του 4ου σετ, όπου επικράτησε εύκολα με 25-17. Στο τάι μπρέικ, οι πρωταθλητές πήραν μία μικρή διαφορά (8-10), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Γκονσάλες, που με 3 άσους έφερε το σκορ στο 13-10.

Ο Χιμένες έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι μετά το 14-12, αλλά μία λάθος απόφαση του διαιτητή στέρησε στον Νοβότνι τον άσο στο 14-14. Ο Γκονσάλες ήταν αυτός που πήρε την κόντρα επίθεση για τον Εθνικό μετά την αδυναμία επίθεσης του Ολυμπιακού, με τον Αργεντίνο να καρφώνει δυνατά και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-22, 17-25, 16-14

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Κόβατς 10 (1 άσος, 100% υπ., 9/14 επ.), Σιδηρόπουλος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Γκονσάλες 22 (6 άσοι, 15/41 επ., 1 μπλοκ), Α. Δαλακούρας 9 (1 άσος, 56% υπ., 8/17 επ.), Κουμεντάκης 6 (1 άσος, 79% υπ., 3/14 επ., 2 μπλοκ), Κιρός (λ, 58% υπ.) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης (0/1 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 24 (4 άσοι, 44% υπ., 16/27 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (2 άσοι, 6/10 επ., 1 μπλοκ), Πίντο 9 (74% υπ., 7/15 επ., 2 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 83% υπ.) / Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός, Κοκκινάκης 1 (50% υπ., 1 μπλοκ)