Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2011

ΜΑΚΑΜΠΙ - ΛΑΜΙΑ 3-0

Με το αριστερό ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η Λαμία, που ηττήθηκε με 3-0 στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι, στον πρώτο της αγώνα για τους "32" του CEV Cup.
Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντιστάθηκε μόνο στο 3ο σετ απέναντι στους Ισραηλινούς, με συνέπεια να ηττηθεί με 3-0 και να θέλει πάση θυσία νίκη στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατέκτησαν το 1ο σετ με 25-14. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού ούτε στο 2ο σετ έπιασε ρυθμό η Λαμία και οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 25-18.

Το 3ο σετ ήταν η ευκαιρία της ελληνικής ομάδας να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες με 26-24.

Πλέον, η Λαμία χρειάζεται νίκη την επόμενη Τετάρτη (26/10, 18:00) στο "Χαλκιοπούλειο", προκειμένου να οδηγήσει τον αγώνα στο "χρυσό" σετ, όπου θα κριθεί η πρόκριση.

Τα σετ: 25-14, 25-18, 26-24

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Κατζενέλσον, Πέλεγκ, Φάιγκα, Έφρον, Βιζότσκι, Βινάρσκι, Σβαρτς-Σμόελ (λ) / Σέμες, Βέρα, Ντάνενμπεργκ, Σοκολόβ

ΛΑΜΙΑ: Μαρούλης, Χατζηηλιάδης, Κόβατς, Παντακίδης, Τσούροβιτς, Σιμεούνοβιτς, Γκαράς (λ) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης.