Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα στη Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο κλειστό του Ρέντη.

Οι "ερυθρόλευκοι" πιέστηκαν από τους Θεσσαλονικείς στα δύο πρώτα σετ, αλλά με ψυχραιμία και καλές επιλογές, έφτασαν στην "καθαρή" νίκη, για πρώτη φορά σε πρεμιέρα μετά από τρεις σερί χρονιές που γνώριζε την ήττα στην έδρα του.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης χρησιμοποίησε ως λίμπερο τον Σωτήρη Σωτηρίου αντί του τραυματία Παύλου Κουζούνη, ενώ στο βασικό σχήμα βρέθηκε και ο Κολομβιανός Αντρές Χιμένες. Απών από πλευράς φιλοξενουμένων ήταν ο Σέρβος ακραίος, Βλάντιμιρ Ουσίλιανιν.
Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-17
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 16 (11/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Φιλίποβ 3 (3 μπλοκ), Νοβότνι 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 48% άριστες), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πίντο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Σωτηρίου (λ, 67% υπ. - 33% άριστες) / Κοκκινάκης 7 (3/3 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/6 επ.)
Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 2, Παπαδημητρίου 4 (3/12 επ., 52% υπ. - 24% άριστες), Μπόγιοβιτς 6 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (5/12 επ., 1 άσος), Μπαμπαλιούτας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες) / Δημητριάδης, Ίλιτς, Δάνας, Πάντσιος

Λαμία - Παμβοχαϊκός 0-3

"Ποδαρικό" με το δεξί έκανε στη Volleyleague o Παμβοχαϊκός, που "άλωσε" το "Χαλκιοπούλειο", επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 σετ.

Οι νεοφώτιστοι πήραν δύσκολα το πρώτο σετ με 25-23, αλλά στο 2ο σετ ήταν εμφανώς καλύτεροι και έκαναν εύκολα το 0-2. Το τρίτο σετ ήταν δραματικό, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ (24-23), αλλά τελικά ηττήθηκαν με 31-29.

Τα σετ: 23-25, 19-25, 29-31
Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Τσούροβιτς, Παντακίδης, Κόβατς, Χατζηηλιάδης, Σιμεούνοβιτς, Γκαράς (λ) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Στιβαχτής, Ντουσάρμ, Καραγιάννης, Κατσανεβάκης, Ποτότσνικ. Μπεκιάρης, Δημητρακόπουλος (λ) / Μιχαήλογλου

ΕΑ Πατρών - ΠΑΟΚ 3-2

Σε ένα εντυπωσιακό ματς, η ΕΑ Πατρών επικράτησε του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ, χάρη σε ένα λάθος του πρώην "Πατρινού" Απόστολου Αρμενάκη, που πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ, αλλά έχασαν εύκολα τα δύο επόμενα. Με έναν σούπερ Μπορόβνιακ ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά το 5ο σετ κρίθηκε με 17-15 υπέρ των γηπεδούχων μετά το λάθος του Αρμενάκη.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-16, 19-25, 17-15
ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Μαντέκας 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 64% άριστες), Γιάνοσικ 3 (2 άσοι), Μακρυγιάννης 7 (5/8 επ. 2 μπλοκ), Γιούριτσιτς 17 (12/19 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Ασπιώτης 22 (21/44 επ., 1 μπλοκ), Πινκ 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 57% υπ. - 43% άριστες) / Παπαδόπουλος Π.
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Ντίνας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Πλίκας 4 (2/2 επ.), Μπορόβνιακ 32 (26/44 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ. - 36% άριστες), Ωρολογάς 4 (2/10 επ., 2 άσοι, 60% υπ. - 36% άριστες), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Παπαδημητρίου (λ, 82% - 53% άριστες) / Γεωργιάδης 1, Αγγελής

ΑΟ Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Σε ένα παιχνίδι, όπου και τα τέσσερα σετ κρίθηκαν στον πόντο, ο ΑΟ Κηφισιάς νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο Ζηρίνειο.

Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 27-25, αλλά ισοφαρίστηκαν άμεσα με 25-23. Ωστόσο και τα δύο σετ που ακολούθησαν, έληξαν με 25-23 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων, που πανηγύρισε τη νίκη στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι για φέτος.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-23, 25-23
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/38 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Νικολάκης 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Ρόκο 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Εστράδα 10 (6/10 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Καριπίδης 18 (18/38 επ., 57% υπ. - 51% άριστες), Ταμπουρατζής (λ, 73% υπ. - 46% άριστες) / Καρακίτσος 1, Μαυράκης, Δεληπρίμης 2 (2/7 επ.)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Κ. 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κόβατς 11 (6/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Γκονσάλες 27 (20/45 επ.), Σιδηρόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Κουμεντάκης 15 (10/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κίρος (λ, 41% υπ. - 24% άριστες) / Δαλακούρας Α. 2

Η 1η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (17/10) με την αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου.