Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΣΝΙΑ / ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΝΤΡΩΝ

Σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι 2.500 φίλαθλοι που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο των Τρικάλων, η εθνική ανδρών, αν και... αγχώθηκε, επιβλήθηκε της Βοσνίας / Ερζεβοβίνης με 3-1 σετ (25-19, 25-27, 25-20, 25-16) και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να προκριθεί στην επόμενη φάση του προ-ολυμπιακού τουρνουά.

Με τους Ρουμελιώτη, Φράγκο και Πετρέα κορυφαίους σκόρερ και τους Κουρνέτα και Σμαραγδή να δίνουν πολύτιμες λύσεις μετά το 1-1, η ελληνική ομάδα πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στους Βόσνιους. Την Κυριακή (19:30, ΕΤ-3, volleyball.gr) θα παίξει για τη δεύτερη νίκη που θα την στείλει στο προ-ολυμπιακό τουρνουά του Νοεμβρίου.

Στο πρώτο σετ όλα έδειχναν εύκολα καθώς η ελληνική ομάδα ξέφυγε νωρίς με 4-5 πόντους, με τους Ρουμελιώτη και Πετρέα να... οδηγούν στην επίθεση. Ο Φράγκος έκανε το +6 (19-13) και ο Πετρέας με δύο πόντους το 22-13! Η Βοσνία έτρεξε ένα σερί 5-0 (23-18), με τον Ρουμελιώτη να μην αφήνει άλλα περιθώρια και να κάνει το 25-20 μέσα σε αποθέωση.

Στο δεύτερο σετ το 8-3 έγινε γρήγορα 8-6, λίγο μετά 11-10 και στη συνέχεια... ντέρμπι (14-14). Φράγκος και Πελεκούδας έκαναν το 17-14, αλλά η Βοσνία έκανε ξανά 6-0 σερί και ξέφυγε με 21-18. Κουρνέτας και Σμαραγδής μπήκαν στη θέση των Προύσαλη και Πελεκούδα και το σετ γύρισε, αλλά για λίγο. Η Βοσνία είχε δύο σετ μπολ και τελείωσε στο τρίτο, με 27-25, με τον Ρουμελιώτη να μην τελειώνει την επίθεση και τον Μουστεντάνοβιτς να παίρνει τον πόντο.

Ντέρμπι ήταν για λίγο και το τρίτο σετ (5-5), αλλά οι Φράγκος και Ρουμελιώτης έδιναν λύσεις και το σκορ έφτασε εύκολα στο 19-15. Στο φινάλε του σετ, ο αρχηγός πήρε τον έναν πόντο μετά τον άλλο για το 23-19, με τον Πετρέα να βάζει... υπογραφή για το 25-20.

Στο τέταρτο σετ όλα ήταν πιο εύκολα... Το 4-1 έγινε 12-7, λίγο μετά 16-10 και φτάσαμε στο 22-13! Ο Ασπιώτης κατέβασε στο μπλοκ τον Τσερεμίτζιτς και ο Φράγκος, στο τρίτο σετ-ματς μπολ, έκανε το 25-16, με το γήπεδο όρθιο να χειροκροτεί...