Κυριακή 19 Ιουνίου 2011

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΚΑΙ ΣΤΟ 2ο ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αποστολή ΠΣΑΤ-Ισπανία: Δήμητρα Πολυχρονοπούλου
Η Εθνική ομάδα γυναικών δεν κατάφερε σήμερα να πάρει ούτε σετ κόντρα στην Ισπανία και γνώρισε την δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την 4η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ, στη Βιλανόβα.
Οι Ισπανίδες ήταν πολύ καλά… διαβασμένες και πιέζοντας στο σερβίς, όντας σωστά στημένες στο μπλοκ και με άμυνες για… σεμινάριο, πήραν τη νίκη με 3-0 (25-21, 26-24, 25-10) επί του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, το οποίο βρίσκεται σε στάδιο ανανέωσης, με το κάθε παιχνίδι να προσφέρει χρήσιμα συμπεράσματα στο τεχνικό τιμ.
Σε… αλχημείες κατέφυγε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Τάκης Φλώρος και επειδή οι διαγώνιες είναι σε έλλειψη, στη θέση αυτή δοκίμασε την Κατερίνα Γιώτα, η οποία έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι.
Οι Ισπανίδες μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα, έχοντας τον… αέρα της χθεσινής νίκης και έτσι στο πρώτο σετ τα κορίτσια του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αναγκάστηκαν να ακολουθούν συνέχεια τον ρυθμό του αντιπάλου και να προσπαθούν να καλύψουν την διαφορά των δύο και τριών πόντων. Έτσι με την Κόλαρ να σηκώνει το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων, αλλά και με καλά στημένο το μπλοκ η Ισπανία κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ έπεσαν… κορμιά στο τάραφλεξ του «Πολιεσπορτίου ντελ Γκαράφ» με τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Η Αθηνά Παπαφωτίου μοίραζε και σωστά και πίεζε στο σερβίς, και η πάντα σταθερή, Γεωργία Τζανακάκη έπαιρνε κρίσιμους πόντους, όπως και οι Εύα Χαντάβα και Ζένια Τσίμα. Παρόλα αυτά ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά στο σκορ 16-13 και έφτασε μέχρι το 24-21, δεν μπόρεσε καμία παίκτρια να σηκώσει το βάρος της επίθεσης στα κρίσιμα σημεία και με δύο λάθη της Εύης Κυριακίδου και μία άστοχη επίθεση της Εύας Χαντάβα, οι Ισπανίδες ισοφάρισαν και κατέκτησαν το σετ με 26-24.
Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία για τις γηπεδούχες αφού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κατέβασε ρολά», και οι γηπεδούχες με πρώτο βιολί την Κολάρ και την Φερνάντεζ το κατέκτησαν άνετα με 25-10.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γκίντο Βερμιούλεν): Κολάρ 15 (1 άσο, 14/31 επ.), Κορέα 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Φερνάντεζ 13 (2 άσοι, 10/12 επ., 75% υπ., 1 μπλοκ), Σάντσεζ 9 (1 άσο, 6/19επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Αράντα 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ντελγκάδο 10 (9/16 επ., 71% υπ., 1 μπλοκ), Γκαρσία (λ. 47%), Ριβέρο, Παράγια.