Δευτέρα 27 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Την καλύτερή της εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Λιγκ πραγματοποίησε η Εθνική ανδρών στον δεύτερο αγώνα της κόντρα στους Ολλανδούς για τον 5ο γύρο της διοργάνωσης που φιλοξενήθηκε στην Ξάνθη. Μπορεί να γνώρισε την ήττα με 3-2, αλλά τουλάχιστον έπαιξε καλό βόλεϊ, είχε πάθος και τα νέα παιδιά άφησαν υποσχέσεις με την ανατροπή του 0-1 σε 2-1 σετ υπέρ τους.

Η εμφάνιση της Εθνικής στο πρώτο σετ κόντρα στους Ολλανδούς στον αγώνα της Κυριακής ήταν αντιστρόφως ανάλογη με εκείνη του Σαββάτου. Ξεκίνησε μουδιασμένα, βρέθηκε να χάνει με 13-23, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε να διεκδικεί τη νίκη στο πρώτο σετ. Με κορυφαίο της… παραλίγο ανατροπής τον Νίκο Ρουμελιώτη, η Ελλάδα έφτασε το σκορ στο 23-24, αλλά οι Ολλανδοί δεν μπορούσαν να χάσουν ένα «δικό» τους σετ (23-25). Η Εθνική «πλήρωσε» το πολύ κακό της ξεκίνημα σε αντίθεση με την αντίπαλό της που είχε εκπληκτικό μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ οι Ολλανδοί προηγήθηκαν 1-3, αλλά με μπλοκ του Φιλίποφ, η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 5-4 και 6-4 με πόντο του Κοκκινάκη. Ο Φιλίποφ με άσο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (10-6) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο αρχηγός της Εθνικής, Νίκος Ρουμελιώτης συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από το τελείωμα του πρώτου σετ και η ομάδα διατηρούσε σταθερό προβάδισμα (15-10) και όλο και μεγάλωνε (18-11). Οι Ολλανδοί έμοιαζαν «εγκλωβισμένοι» και… ξαφνιασμένοι από την απότομη βελτίωση της Ελλάδας που στηριζόταν στην εντυπωσιακή εμφάνιση πολλών νέων παιδιών, όπως των Κοκκινάκη, Φιλίποφ και Πελεκούδα, ενώ ο Αλέκος Λεώνης χρησιμοποίησε και τον Μαρούλη επιμένοντας στη φιλοσοφία του ότι αυτοί οι αγώνες «ανήκουν» κυρίως στα νιάτα. Ο πόντος του Χατζηηλιάδη τελείωσε το σετ στο 25-18 και την Εθνική να κάνει το 1-1.

Με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η Εθνική και στο τρίτο σετ με τους Πετρέα και Φιλίποφ να πετυχαίνουν το διπλό μπλοκ και να γράφουν το 6-2. Η άνοδος του Ράουερντινκ πρόσφερε επιθετικά στους Ολλανδούς (10-5), αλλά αμυντικά είχαν αρκετές «τρύπες» με πολλά λάθη στην υποδοχή (14-6). Ο Χούγκεντουρν έδωσε από την πλευρά του ένα χέρι βοηθείας στην Ολλανδία που μείωσε (15-11, 18-13), αλλά παρέμενε μακριά από τον καλό της εαυτό. Τα τρία συνεχόμενα μπλοκ πάνω στον Ρουμελιώτη έφεραν το σκορ στο 20-16, αλλά ο Ρουμελιώτης μετά από την πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα έκανε το 23-18 και ο ίδιος τελείωσε το σετ (25-18) με μπλοκ και 2-1 υπέρ της Ελλάδας.

Στο τέταρτο σετ οι Ολλανδοί «ξύπνησαν» και φάνηκε να έχουν συνέλθει από την ελληνική ανατροπή. Προηγήθηκαν 6-10, αλλά με τον Κοκκινάκη στο σέρβις έγινε το 9-10. Ο Πετρέας είχε μειώσει σε 10-11, αλλά τέσσερα συνεχόμενα λάθη σε συνδυασμό με την βελτίωση του ολλανδικού μπλοκ, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 11-16. Ο Αλέκος Λεώνης δοκίμασε τον Κουμεντάκη αντί του Χατζηηλιάδη και η Εθνική «επέστρεψε» στο 14-18. Οι Ολλανδοί στηρίχτηκαν στους Σνίπε και Κρόλις για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους (16-22) και κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (18-25).

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και οι ισοπαλίες να διαδέχονται η μία την άλλη (2-2, 3-3) με τον Πελεκούδα να κάνει ένα σπουδαίο μπλοκ για το 5-5. Ο Κρόλις τράβηξε το κουπί στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους, ενώ ένα άουτ από τον Κοκκινάκη και ένα μπλοκ του Βλαμ τους έδωσε αβαντάζ τριών πόντων (5-8). Η ισοφάριση της Εθνικής σε 8-8 ξεσήκωσε τους περίπου 1.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό «Φίλιππος Αμοιρίδης» για να υποστηρίξουν την Ελλάδα, ενώ το πέρασμα του Κοκκινάκη για το 9-8 ήταν ένα ακόμη στοιχείο ενθουσιασμού. Ο Χατζηηλιάδης κάρφωσε άουτ για το 9-10 και ο Βλαμ χωρίς μπλοκ πέτυχε το 9-11. Δύο νέα ελληνικά λάθη έφεραν το 9-13 και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ των Ολλανδών (10-15).