Κυριακή 26 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 1-3 ΚΑΙ ΣΤΟ 2ο ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Εθνική ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου, αφού έδειξε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια καλής απόδοσης στο παιχνίδι της, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ομολογουμένως ανώτερη Γαλλία.
Έτσι, η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-3 (όπως και το Σάββατο) στην αυλαία της 5ης «στροφής» του Ευρωπαϊκού Λιγκ που φιλοξενήθηκε στην Ξάνθη.
Ο Τάκης Φλώρος ξεκίνησε τον αγώνα με τις Κυριακίδου, Κουτουξίδου, Τζανακάκη, Τσίμα, Χαντάβα, Μερτέκη και λίμπερο την Κελεσίδου.
Η Ελλάδα βρισκόταν κοντά στο σκορ (3-3, 5-7, 7-7), αλλά μετά το 8-8, ακολούθησε ένα «μπλακ άουτ» στην ομάδα και το σερί 6-0 (8-14) των Γαλλίδων που είχαν κορυφαίες τις Σλέκ, Μποέρ, αλλά και την πασαδόρο τους Ντελαμπάρ, τους έδωσε «αέρα νικητή». Την ίδια ώρα, οι διεθνείς δυσκολεύονταν να περάσουν σωστά τη μπάλα στο αντίπαλο τερέν, αφού το γαλλικό μπλοκ λειτουργούσε σωστά (15-21). Η Τζανακάκη ακολουθούσε σε απόδοση την Κυριακίδου και με ορισμένες φιλότιμες προσπάθειες η Εθνική μείωσε σε 18-21. Ωστόσο, η γενική εικόνα του σετ δεν άλλαξε και οι «τρικολόρ» πήραν το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, το γρήγορο 0-3 των Γαλλίδων, βρήκε απάντηση από τις Ελληνίδες που αντέδρασαν κάνοντας το 3-4 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 5-5 και πέρασαν μπροστά με άσο της Τσίμα (6-5) και καρφί της Τζανακάκη (7-6). Η Χαντάβα έκανε το 8-7, η Κυριακίδου το 9-8 και το μπλοκ της Τσίμα «έγραψε» το 10-8. Η Γαλλία έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβρισκε ρυθμό με την άνοδο και των Κουτουξίδου, Τσίμα (13-9). Η Μόλινγκερ σέρβιρε στο φιλέ και… πρόσφερε το 14-11 στην Ελλάδα και ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν για να μειώσουν αρχικά οι «τρικολόρ» σε 14-13 και στη συνέχεια η Χαντάβα να μετατρέψει το 15-13 σε 18-14 (πρώτη φορά στο +4) με τρεις δικούς της πόντους. Το ακόμα πιο ενθαρρυντικό ήταν ότι η Εθνική σε εκείνο το σημείο έβγαλε ορισμένες πολύ δύσκολες άμυνες, ένα από τα στοιχεία που «πονάνε» τη γαλανόλευκη (21-15). Έτσι, το 1-1 ήταν θέμα χρόνου και το 25-17 «σφράγισε» στο σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν «μαγικό» για την Εθνική που έκανε ένα σερί 6-0 με την Κουτουξίδου στο σερβίς και τις κεντρικές να προσφέρουν μεγάλη βοήθεια (10 μπλοκ) κοντά στο φιλέ. Οι Γαλλίδες, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με ένα δικό τους επί μέρους σερί έφεραν το ματς στο 8-6. Ωστόσο, τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου διατήρησαν το προβάδισμα έχοντας αποκτήσει καλή ψυχολογία (11-9), αλλά και τις Κυριακίδου, Τσίμα να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση. Οι συνεργασίες των Ελληνίδων «έβγαιναν», αλλά οι Γαλλίδες ισοφάρισαν σε 13-13 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 3ο σετ με 13-14 (μετά από λάθος της Χαντάβα). Οι Γαλλίδες ανέβηκαν αγωνιστικά και με καλύτερη την Σλεκ ξέφυγαν με 14-17, 15-21, γέρνοντας ξανά την πλάστιγγα υπέρ τους κάνοντας το 1-2 με το σετ να τελειώνει στο 17-25.
Με όμορφες άμυνες από τη Γαλλία ξεκίνησε το τέταρτο σετ, γεγονός που της έδωσε το προβάδισμα (4-7) έναντι στην Ελλάδα που προσπαθούσε να μένει κοντά στο σκορ και τελικά έφτασε στην πρώτη ισοφάριση στο 9-9 μετά από πόντο της Γιώτα. Η Σουλάρ ανέλαβε δράση και το 10-13 υπέρ των φιλοξενούμενων οδήγησε ξανά τις Ελληνίδες στο… κυνήγι του αγώνα. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς και εκεί που η Εθνική έδειχνε ότι δεν το πίστευε (14-19, 15-20), ήρθε η «αφύπνιση» για να γίνει το σετ ντέρμπι. Δύο μπλοκ της Κυριακίδου και ένας άσος της Γιώτα έγραψαν το 21-21 και η Τσίμα πέτυχε το 22-22. Οι Γαλλίδες, όμως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με επίθεση της Τερέ που ήταν επίσης εκ των διακριθέντων πήραν το σετ με 23-25.
Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-17, 17-25, 23- 25)