Σάββατο 21 Μαΐου 2011

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΖΡΕΝΙΑΝΙΝ: ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΔΟΒΛΕΤΟΓΛΟY

Η Εθνική Νεανίδων έχασε το Σάββατο (21/5) από την Πολωνία 3-0 σετ (25-12, 25-19, 25-9) στο τελευταίο της παιχνίδι για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου και έχασε το «τρένο» για την τελική φάση. Στην διάθεση του Ομοσπονδιακού προπονητή, Απόστολου Οικονόμου, δεν ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Παναγιώτη Διώτη, η οποία είναι τραυματίας, αλλά και από την αρχή του τουρνουά τουλάχιστον πέντε βασικές παίκτριες λόγω μαθητικών υποχρεώσεων.

Πόντο πόντο μέχρι το ξέσπασμα

Ο πρώτος πόντος στο παιχνίδι για την Πολωνία ήρθε από μπλοκ, η συνέχεια, όμως, ήταν ιδανική για την Εθνική Νεανίδων αφού δύο άουτ τις έδωσαν, αρχικά, το προβάδισμα και με πόντο της Κωνσταντινίδου έγινε το 3-2. Το μπλοκ πήγαινε άριστα με αποτέλεσμα ο ηλεκτρονικός πίνακας να γράψει 5-2 υπέρ της Εθνικής μας, αλλά μια αδράνεια διαρκείας ώθησε την Πολωνία στο 8-5. Το 1ο σετ στη συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το ξέσπασμα της αντιπάλου ομάδας και σε πρώτη φάση το 15-10. Η Αλτίνη μείωσε σε 15-11, αλλά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε προηγούμενη την Πολωνία με 16-11. Η Εθνική μετά το τάιμ άουτ δεν επανήλθε ποτέ και σ
το 19-11 υπέρ της Πολωνίας ουσιαστικά τελείωσε το σετ. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 25-12.

«Αντίπαλος» η κακή ψυχολογία
Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ η Πολωνία προηγούνταν με 8-2 και είχε γίνει το απόλυτο «αφεντικό» του ματς. Η Εθνική μας προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, αλλά η κακή ψυχολογία ήταν ο μεγαλύτερος αντίπαλός της. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου φώναξαν παρών και μείωσαν σε 13-9, όμως, η αντίπαλη ομάδα βρήκε τον τρόπο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 16-12. Μπλοκ και καλό σερβίς κρατούσαν την Εθνική μας σχετικά κοντά στο σκορ, ωστόσο, η Πολωνία πανηγύρισε και στο 2ο σετ κερδίζοντάς το με 25-19.

Ίδιο σκηνικό

Στο 3ο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτριών της Εθνικής Νεανίδων η Πολωνία ήταν μόνιμα προηγούμενη με 6-7 πόντους, εκμεταλλευόμενη, κυρίως, το σερβίς και την υποδοχή της. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε στο 14-6 και λίγο αργότερα, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, στο 16-7, για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα του 3ου σετ, 25-9.

Ελλάδα: Αλτίνη 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Μπίσκου 4 (4/12 επ., 20% υπ.), Κωνστα
ντινίδου (φωτό) 5 (1 άσος, 1/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγιάννη 6 (1 άσος, 4/23 επ., 75% υπ.), Κουντουρά 2 (3 μπλοκ), Οικονομίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ρεϊζόγλου (λ, 39% υπ.), Ελευθεριάδου 2 (2/11 επ.), Νικολαϊδου, Καλογριδάκη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Βουλγαρίδου

Πολωνία: Σοσνόβσκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μικολάγεβσκα 13 (6 άσοι, 7/21 επ.), Κάιζερ 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Σικόρσκα 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Τσιζνιέλεβκσα 18 (3 άσοι, 13/19 επ., 2 μπλοκ), Σλιβίνσκα, Μεντίνσκα (λ, 70% υπ.), Νοβάκοβσκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γιανίνσκα 2 (1 άσος, 1/1 επ.), Λοζόφσκα 2 (2/3 επ.), Μούχα 10 (2 άσοι, 7/15 ερπ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Λικίεβιτς 1 (1/3 επ.)