Σάββατο 28 Μαΐου 2011

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ: ΚΛΑΝΤΟΒΟ, ΗΛΙΑΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

Τα 31α γενέθλια της διεθνούς λίμπερο του Παναθηναϊκού, Ξανθής Μυλωνά δεν συνοδεύτηκαν την Παρασκευή (27/5) με νίκη της Εθνικής γυναικών στην πρεμιέρα του Α' ομίλου της εφετινής Ευρωπαϊκής Λίγκας στο σερβικό Κλάντοβο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-11, 25-14, 25-15) από τη Σερβία, φτάνοντας τις πέντε σε ισάριθμους αγώνες στην ιστορία του θεσμού.

Το Σάββατο (28/5) διεξάγεται στις 18.30 στο «Jezero» το 2ο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο α’ σετ η Σερβία με τακτικό σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ελληνική υποδοχή και με τις ασταμάτητες επιθετικά Μπρακόσεβιτς, Μόλναρ ξέφυγε με 14-5 στο σκορ.

Παρά τις αλλαγές του Τάκη Φλώρου στην πάσα με την Παπαφωτίου να παίρνει τη θέση της Κουτουξίδου, οι Σέρβες κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και κατέκτησαν εύκολα το α’ σετ με 25-11.

Στο β’ σετ η ελληνική ομάδα βελτιωμένη σε σερβίς και μπλοκ προηγήθηκε με 8-3 και 11-7, οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες και τα ελληνικά λάθη, αλλά και κάποια σημάδια κόπωσης των διεθνών, ανέτρεψαν το σκορ σε 16-14 για να ζευγαρώσουν με το επιθετικό κρεσέντο της Μπρακόσεβιτς και σερί 9-0 τα κερδισμένα τους σετ, με 25-14.

Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου, αν και έχαναν 2-0 σετ, δεν τα παράτησαν και βλέποντας πως δεν έχουν τίποτα να χάσουν κόντρα στην πανίσχυρη κάτοχο του τίτλου έπαιξαν ελεύθερα και με κάποιες καλές προσπάθειες της ακραίας των Μακεδόνων Αξιού, Ευαγγελία Μερτέκη, στο επίσημο ντεμπούτο της με τη «γαλανόλευκη», προηγήθηκαν με 8-4.

Στη συνέχεια, πέρασε αντί της Χαντάβα την Κελεσίδου για την υποδοχή, αλλά οι Σέρβες υπό τη συμπαράσταση των περίπου 900 φίλων τους, ανέβασαν στροφές στην επίθεση, ισοφάρισαν με την κορυφαία του αγώνα, Μπρακόσεβιτς σε 11-1 και με καλό σερβίς και μπλοκ ξέφυγαν 16-12, για να πάρουν τελικά τη νίκη με 3-0 σετ, 25-15.

ΣΕΡΒΙΑ (Ζ.Τέρζιτς):
Αντονίγεβιτς 2, Μπρακόσεβιτς 22, Νίνκοβιτς 1, Μόλναρ 10, Ράσιτς 13, Βέσοβιτς 7, λίμπερο η Πόποβιτς (33%), Λαζάρεβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Τ. Φλώρος):
Κουτουξίδου , Τζανακάκη, Κυριακίδου 8, Χαντάβα 2, Κιόση 6, Γκιουζέλη 3, λίμπερο η Μυλωνά (50%), Παπαφωτίου, Λαμπρινίδου 1, Μερτέκη 4, Γκούζου.

Κερδισμένοι πόντοι 75-40: Σερβίς 11-3, Επίθεση 39-20, Μπλοκ 5-5, 20-12.

* Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του Α' ομίλου η Ισπανία επικράτησε την Παρασκευή (27/5) με 3-1 (17-25, 25-20, 25-23, 25-18) επί της Γαλλίας.