Πέμπτη 21 Απριλίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΙΔΩΝ

ΑΓΚΥΡΑ- ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ- ΚΩΝ/ΝΟΣ ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Η Εθνική παίδων γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Βουλγαρία στην 5η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Τουρκίας.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην κατάφερε να κάνει την υπέρβαση σε αυτή την διοργάνωση, μπαίνοντας στην τετράδα, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι μέσα στους στόχους που είχε θέσει εξ΄ αρχής. Αυτοί αφορούσαν την οχτάδα, που έχει ήδη επιτευχθεί, αλλά και την πρόκριση στην εξάδα, που οδηγεί στο Παγκόσμιο της Αργεντινής και αυτή θα κριθεί το Σάββατο.
Η Εθνική θα μάθει τον αντίπαλο της για τους αγώνες κατάταξης 5-8 μετά και το τελευταίο ματς Τουρκία- Σερβία που αρχίζει στις 19:00, όμως είναι σίγουρο πως θα είναι το Βέλγιο ή η Ισπανία.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική δεν είχε την ίδια φρεσκάδα με το ματς κόντρα στην Σερβία, ενώ οι Βούλγαροι φάνηκε να θέλουν περισσότερο τη νίκη.
«Κλειδί» της νίκης τους ήταν οι κεντρικοί Γκεοργκίεφ και Νένκοφ, που η Ελλάδα δεν μπόρεσε να τους σταματήσει, ούτε σε άμυνα, ούτε στην επίθεση. Πέτυχαν μαζί 27 πόντους (ένα σετ και κάτι), είχαν 8 μπλοκ και ειδικά ο πρώτος 85% στην επίθεση!
Η Βουλγαρία έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ η Εθνική ουσιαστικά εκτός της καλής εμφάνιση του 2ου σετ, σε όλο το υπόλοιπο ματς είχε ξεσπάσματα που σε αυτό το επίπεδο δεν αρκούν για να νικήσεις.

Στο πρώτο σετ η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα (0-4) και η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη με τους Βούλγαρους να φτάνουν στο 11-18, έχοντας λύσεις στην επίθεση. Εκεί το time-out του Μάκη Δημητριάδη ξύπνησε τους διεθνείς που ψαλίδισαν τη διαφορά με τον εξαιρετικό Στίνγκα και τα σερβίς του Κουμεντάκη και με επιμέρους σκορ 9-1 έφτασε σε απόσταση αναπνοής (19-20). Τρία συνεχόμενα λάθη της Ελλάδας έφεραν το σκορ στο 19-23 και παρά τα συνεχόμενα μπλοκ που έκαναν το σκορ 23-24, τελικά οι Βούλγαροι πήραν τον σετ.

Στο δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για την Ελλάδα, αφού οι Βούλγαροι δεν κατάφεραν σχεδόν ποτέ να πλησιάσουν στο σκορ, το οποίο ξέφυγε πολύ μετά το αρχικό 4-2. Ετσι ήρθε φυσιολογικά το 1-1.

Ωστόσο στο 3ο σετ η Ελλάδα δεν μπήκε στο γήπεδο με κεκτημένη ταχύτητα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να πάρουν ξανά την ψυχολογία με το μέρος τους προηγούμενη 7-11, ενώ στην συνέχεια η διαφορά πήγε στο +5 (15-20). Σε αυτό το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα ξέσπασμα μειώνοντας σε 18-20 με την βοήθεια και του Πρωτοψάλτη που πέρασε στο ματς, αλλά στην κόντρα μπάλα ο Κουμεντάκης έστειλε την μπάλα άουτ και έτσι χάθηκε η ευκαιρία να γυρίσει το σετ.
Στο 4ο ξανά η Βουλγαρία ξεκίνησε με 2-6 και 7-11 και όλα έδειχναν πως δύσκολα θα άλλαζε κάτι. Οι αλλαγές όμως του Μάκη Δημητριάδη (πέρασαν Τζιουμάκας, Σκαρλατίδης, αντί Δαλακούρα, Λιόντα) ξύπνησαν την Εθνική που έκανε ένα αρχικό σερί 3-0 και με επιμέρους σκορ 9-3 πέρασε μπροστά 16-14. Όμως η προσπάθεια αυτή δεν είχε συνέχεια αφού το 17-16 έγινε 17-21 με σερί 5-0 και συνεχόμενα λάθη από Τζιουμάκα και Κοκκινάκη και κάπου εκεί το σετ και το ματς τελείωσε.