Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, η Κηφισιά επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και απομακρύνθηκε σημαντική από την ζώνη του υποβιβασμού.
Παρά τις απουσίες των Νανγκά και Μπέλλου, η Κηφισιά έκανε καθοριστικό βήμα παραμονής, κερδίζοντας γι' άλλον έναν αγώνα στο 5ο σετ. Αυτή την φορά θύμα ήταν ο Απόλλων Καλαμαριάς.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, προηγήθηκαν με 1-0 σετ αλλά το σκορ ανατράπηκε (2-1). Το μόνο που κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς ήταν να πάνε το ματς στο τάι μπρέικ, όμως εκεί έχασαν στις λεπτομέρειες με 15-13. Μ' αυτή τη νίκη, η Κηφισιά ξέφυγε με 9 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.
Τα σετ: 25-19, 16-25, 25-23, 20-25, 15-13

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Δρίκος): Νικολάκης 1, Καλαϊτσίδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντάνγκουμπιτς 21 (11/16 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Ιωάννου 17 (12/35 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Καριπίδης 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, , 57% υπ. - 29% άριστες), Γιάρμοχ 20 (17/45 επ., 3 άσοι, 63% υπ. - 50% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 66% υπ. - 50% άριστες) / Καρακίτσος, Παπαγγελόπουλος 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Γεώργας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Άλεξιτς 12 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (9/17 επ., 58% υπ. - 36% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου 16 (16/30 επ., 69% υπ. - 46% άριστες), Μποζίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Γκορμπάτκοφ 21 (20/49 επ.), Καραγιάννης -λ (49% υπ. - 27% άριστες)/ Στίγνκας 1, Γκεοργκίεφ.