Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2011

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Στη μοναξιά της... κορυφής
Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε μετά από αρκετό καιρό πλήρης και με τον Μπόγιαν Ιορντάνοφ πρωταγωνιστή γι' άλλο ένα παιχνίδι, επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-22, 25-23) της Λαμίας στο κλειστό της Γλυφάδας και βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς ο μέχρι σήμερα συγκάτοικος του Ηρακλής αγωνίζεται αύριο...
Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 8-5. «Έχτισε» έτσι μια διαφορά 3-4 πόντων που τη διατήρησε ως το τέλος και έφτασε στην επικράτηση με 25-20.
Στο δεύτερο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ενώ το σκορ ήταν 23-22, μια επίθεση από Ιορντάνοφ και μια επίθεση του Κόμελ στο φιλέ διαμόρφωσαν το 25-23 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 13-10. Όμως όταν το σκορ ήταν 15-17, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 3-0 με επίθεση του Μηνούδη, άσο του Έλληνα ακραίου και μια επίθεση από τον Ιορντάνοφ και προηγήθηκε με 18-17. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη έφτασε μια ανάσα από την νίκη καθώς προηγήθηκε με 24-21. Όμως η Λαμιώτες είχαν απάντηση, έτσι με επίθεση του Ρόλιτς και ένα λάθος του Ψάρρα μείωσαν σε 24-23. Όμως ο Μπόγιαν Ιορντάνοφ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με δική του επίθεση.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 25-23
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μηνούδης 10 (7/10 επ., 2 μπλοκ, 90% υπ. - 71% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/28 επ.), Ψάρρας 1, Πανταλέων 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (85% υπ. - 46% άριστες)/ Κόβατς, Ντονάς, Σάκι, Γκενς