Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός κινδύνεψε να χάσει έναν πολύτιμο βαθμό στη Θεσσαλονίκη κόντρα στο Ανατόλια, αλλά τελικά επικράτησε με 3-1 και σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή της Α1 γυναικών, στο +2 από τον Ολυμπιακό.
Οι "πράσινες" πέρασαν χωρίς απώλειες από την έδρα του Ανατόλια, κάτι που δεν είχαν καταφέρει ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ.

Άλλωστε, στην Α' φάση του πρωταθλήματος, ούτε τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη τα είχαν καταφέρει, αφού είχαν ηττηθεί με 3-2.
Το ξεκίνημά τους για μια ακόμη φορά ήταν νωθρό, αφού οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 14-8 στο 1ο σετ, χάρη στην εκπληκτική Ελένη Κιόση. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-15, αλλά ένα νέο ξέσπασμα της διεθνούς διαγώνιας, έδωσε εύκολα το σετ στην ομάδα του Κολλεγίου με 25-17.

Στο 2ο σετ οι "πράσινες" αφυπνίστηκαν και ξέφυγαν με 4 πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Η συνέχεια όμως ήταν ακόμα καλύτερη για τις φιλοξενούμενες, που με ένα εντυπωσιακό σερί 6-0, έφεραν τη διαφορά στο +10 (12-22), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο σετ, που ολοκληρώθηκε με 25-15.

Το 3ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, αφού μπορεί ο Παναθηναϊκός να έπαιρνε μικρές διαφορές, αλλά το Ανατόλια κάλυπτε αμέσως τη διαφορά. Το ίδιο όμως δεν συνέβη προς το φινάλε του σετ, αφού από το 18-18, το "τριφύλλι" πήρε συνεχόμενους πόντους με τη Μόλναρ, για να προηγηθεί τελικά με 2-1, κατακτώντας το σετ με 25-20.

Όλα τα λεφτά στο ματς ήταν το 4ο σετ. Ο Σπύρος Χουντουμάδης έκανε μία κίνηση-ματ στο 11-12, περνώντας στη θέση του σέρβις την Παπαφωτίου. Ακολούθησε ένα σερί 4-0 για τον Παναθηναϊκό (11-16). Οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά κι έτσι οι "πράσινες" έφτασαν στο ματς μπολ με 24-20.

Ωστόσο χαλάρωσαν, με συνέπεια το Ανατόλια, που δεν το έβαλε κάτω, όχι μόνο να μειώσει, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα σερί 5-0 (25-24) και να έχει δικό του σετ μπολ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ανέλαβε δράση η Τάμι Μαχόν, που με κρίσιμους πόντους ξανάφερε τον Παναθηναϊκό επικεφαλής και με ένα μπλοκ άουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα της με 28-26.

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, δύο βαθμούς πάνω από τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να αναμετρούνται την Καθαρά Δευτέρα (07/03, 17:15) στο Μετς, σε έναν αγώνα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το φετινό πρωταθλητή.

Ανατόλια (Ευστρατία Κοκκίνου): Τζίμου 1 (1 άσος), Φούντζηλα 13 (2 άσοι, 9/20 επ., 47% υπ., 2 μπλοκ), Γεωργακοπούλου 7 (1 άσος, 5/13 επ., 1 μπλοκ), Κιόση 24 (4 άσοι, 17/47 επ., 3 μπλοκ), Παρασκευοπούλου 2 (1/8 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Γιάνεβα 12 (1 άσος, 5/16 επ., 6 μπλοκ), Βλάχου (λ, 68% υπ.) / Βουτσά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τικταπανίδου 6 (1 άσος, 3/9 επ., 46% υπ., 2 μπλοκ)

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 4 (1 άσος, 1/3 επ., 2 μπλοκ), Μόλναρ 16 (14/32 επ., 59% υπ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 11 (4 άσοι, 6/8 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 17 (3 άσοι, 14/30 επ.), Μαχόν 12 (10/29 επ., 26% υπ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (1 άσος, 4/12 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά (λ., 56% υπ.) / Δηλαβέρη (50% υπ.), Παπαφωτίου 1 (1 άσος)