Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με τον τραυματία Τζούριτς να "μαγεύει" με 34 πόντους και "μαέστρο" τον Ντίμα Φιλίποβ, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 3-2 από τη Γλυφάδα επί του Παναθηναϊκού.
Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά το γεγονός ότι είχαν πολλά αγωνιστικά προβλήματα, αφού αγωνίστηκαν χωρίς τον Ρολάντο Ντεσπέιν, έφτασαν σε μία νίκη που τους ανεβάζει την ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και τους φέρνει πιο κοντά στην τετράδα.

Βάσει της απόδοσής του, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να νικήσει ακόμα και με 3-0, αφού έχασε το 2ο και το 3ο σετ από δικά του λάθη, δίνοντας μάλιστα την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην αναμέτρηση, αφού πήραν από νωρίς προβάδισμα στο 1ο σετ, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το φινάλε κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητα των Γιαμπλόνσκι και Τζούριτς. Τελικά το σετ κατέληξε σχετικά εύκολα σε "ερυθρόλευκα" χέρια με 25-21, αφού ο Παναθηναϊκός "φόρτωσε" με επιθέσεις τον ανέτοιμο Σάκι, ενώ δεν πήρε πάσες ο Γιορντάνοφ.

Στο 2ο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι το 22-22. Σε εκείνο το χρονικό σημείο πέρασε στον αγώνα ο Κοκκινάκης, ο οποίος έχασε το σέρβις που εκτέλεσε, ενώ στη συνέχεια μία κακή υποδοχή από τον ίδιο παίκτη χάρισε έναν ακόμα πόντο στους "πράσινους". Το σετ ολοκληρώθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού με 25-23 μετά από χαμένο σέρβις του Ανδρεάδη.

Το 3ο σετ φάνηκε να είναι εύκολη υπόθεση για τον Ολυμπιακό, αφού προηγήθηκε με 18-14. Ο Καζάζης αποφάσισε να περάσει τον Γκενς αντί του Ψάρρα, προκειμένου να αλλάξει λίγο τη δημιουργία του παιχνιδιού και ο Καταλανός τον δικαίωσε. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22. Εκεί ο Πανταλέων πήρε έναν τυχερό άσο, χάρη στη βοήθεια του φιλέ, ενώ το σετ έληξε με 25-23 για τον Παναθηναϊκό, λόγω ενός χαμένου σέρβις από τον Κραλ κι ενός άστοχου καρφιού του Τζούριτς.

Η ανατροπή είχε γίνει από τον Παναθηναϊκό κι έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, προσπάθησε να πάρει μία "καθαρή" νίκη. Ωστόσο, το 4ο σετ πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, για να επικρατήσει δραματικά ο Ολυμπιακός με 26-24.

Το 5ο σετ ήταν δουλειά του Φράγκου. Ο νεαρός ακραίος πήρε τους τρεις τελευταίους πόντους των πρωταθλητών, χαρίζοντάς τους μία μεγαλειώδη νίκη με 15-11.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σάκι 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 37% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (22/38 επ.), Ψάρρας 1, Πανταλέων 7 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 12 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 66% υπ. - 34% άριστες) / Μηνούδης, Ντονάς, Κόβατς, Γκενς

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Φράγκος 16 (14/25 επ., 1 άσος, 50% υπ. - 18% άριστες), Φιλίποβ 1, Κραλ 15 (9/14 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεάδης 7 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 34 (30/54 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Κουζούνης (λ, 56% υπ. - 35% άριστες) / Κοκκινάκης.
Για το πλήρες στατιστικό πατήστε ΕΔΩ

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε και το άλλο ματς της ημέρας, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει δύσκολα τη νίκη επί του ΑΟ Κηφισιάς στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-1, δείχνοντας ικανή να κάνει την έκπληξη, αλλά η ομάδα του Γιάννη Μέλκα πήρε στις λεπτομέρειες τα δύο σετ που ακολούθησαν και μαζί τους δύο βαθμούς που την έβαλαν και πάλι στην τετράδα.

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς το βασικό του διαγώνιο, αφού ο Σάντερ Στέινμπεργκ αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη μέση του. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Κηφισιάς έκανε ο Θεόκλητος Καριπίδης, που όμως έμεινε στους 6 πόντους.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 16, Παπαδημητρίου 7, Ουίντερ 4, Μπόγιτς 26, Καραγιάννης 6, Λινς 22, Δημητρακόπουλος (λ - 54%) / Πλίκας, Ωρολογάς 2

ΑΟ Κηφισιάς (Δρίκος): Νικολάκης 1, Ντάνγκουμπιτς 17, Γιάρμοτς 15, Γεωργάς 2, Παπαγγελόπουλος 2, Νανγκά 28, Ταμπουρατζής (λ - 60%) / Καρακίτσος, Μπέλλος, Καριπίδης 6, Καλαϊτζίδης 7