Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Η 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Γαλαξίας - Κόροιβος Αμαλιάδας 1-3 (29-31, 25-23, 21-25, 15-25)

Ντέρμπι ισοδύναμων ομάδων στη Θεσσαλονίκη, με τον Κόροιβο να «καθαρίζει» το παιχνίδι στο τρίτο και τέταρτο σετ. Πέμπτη νίκη για την ομάδα της Αμαλιάδας, πιο χαλημά έμεινε ο γηπεδούχος Γαλαξίας.

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Μούρτζιος, Κόκκινος, Γενίτσαρης, Παλέντζας, Αποστόλου, Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ), Δημητριάδης Α., Παραβισάνος, Δημητριάδης Θ., Ποτολίδης, Βανδώρος
Κόροιβος Αμαλιάδας (Παναγιώτης Γκρουμούσας): Αλεξίου, Αναστασίου, Λυκούρεσης, Μεντένιτσα, Καραγκιόζης, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Παναγιωταράς, Θανασούλας, Ασημακόπουλος, Μιχαλόπουλος

ΑΕΚ - ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3 (25-19, 15-25, 22-25, 16-25)

Ένατη σερί ήττα και δεύτερη με τον Κώστα Αρσενιάδη στον πάγκο της γνώρισε η ΑΕΚ με 3-1 σετ από τον ΣΠΑ Καρδίτσας στο κεκλεισμένων θυρών «Μπάμπης Χολίδης». Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους, αφού μετά το «διπλό» στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής, πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς στην Αθήνα, βελτιώνοντας τη βαθμολογική θέση τους.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Καπίρης, Μπουγάς, Ιβάνκοβιτς Πανδής, Πελτέκης, Χατζηπροδρόμου, Χανδρινός (λ)
ΣΠΑ Καρδίτσας (Ρόνζι): Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Χήρας, Φ. Αλεξίου, Μέινβιλ, Τσολάκος, Τσοπάνογλου (λ)

Φοίνικας Σύρου - Οδυσσέας Αμαρουσίου 3-1 (20-25, 25-20, 25-16, 25-20)

Ο Οδυσσέας λίγο έλειψε να κάνει το… μπαμ στη Σύρο, ωστόσο ο Φοίνικας, έχοντας χάσει το πρώτο σετ, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε τελικά στη νίκη με 3-1, που τον διατηρεί στην κορυφή του πρωταθλήματος, αφήνοντας κι άλλο πίσω την ομάδα του Αμαρουσίου. Βασικός πασαδόρος για την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου ο Λυκούργος Ρούσης, αντί του τραυματία Σωτήρη Τσέργα.

Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Μοσκουέρα, Θάνος, Νικηφορίδης, Ρούσης, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Παπακυριακού, Αγγελίδης
Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Κρέτσης, Κούνας, Χριστοδούλου, Μανιόπουλος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος, Αραμπατζής (λ), Τσούμας, Χριστοφοράκης, Ηλιόπουλος

Μίλων - Παμβοχαϊκός 1-3 (25-23, 23-25, 13-25, 20-25)

Στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του υποχρέωσε ο Παμβοχαϊκός τον Μίλωνα, καθώς η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έφυγε με το «διπλό» από το κλειστό της Νέας Σμύρνης και συνέχισε την καταδίωξη του Φοίνικα Σύρου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Κεχράς, Ιωακειμίδης, Πουλής, Γκιούρδας, Σαμαράς, Χατζηαντωνίου, Δαρίδης (λ) , Πανούσος, Δελιπρίμης.
Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Κατσανεβάκης, Στιβαχτής, Παπαθωμόπουλος,
Μαρτίνες, Μπάκας, Μπεκιάρης, Μιχαήλογλου (λ), Νούλας (λ), Σπηλιόπουλος, Βαρδής.

Μεταμόρφωση (φωτό)- Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-16, 26-24, 25-17)

Την ανοδική πορεία της συνέχισε η Μεταμόρφωση που επικράτησε με 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου. Αν εξαιρεθεί η προσπάθεια που έκανε η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου στο δεύτερο σετ για να ισοφαρίσει και να… ξαναμπεί στο παιχνίδι, κατά τ’ άλλα οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες για το «τρίποντο».

Μεταμόρφωση (Γιώργος Κουμουνδούρος): Κουμουνδούρος, Νάστας, Αλεξανδρόπουλος, Μήττας, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Αδαμόπουλος,
Φιλιππαίος.
Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος): Αναστασιάδης, Φίνος, Γάτσης, Γεωργόπουλος Β., Κρασνιέφσκι, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ), Βασιλάκος, Ράπτης.

Νέα Μουδανιά - Παναχαϊκή 1-3 (27-25, 17-25, 11-25, 20-25)

Μετά το «διπλό» που έκανε στην Αθήνα επί της ΑΕΚ, η Παναχαϊκή κατάφερε να κερδίσει και μέσα στα Μουδανιά και έτσι ως ένα βαθμό… ρέφαρε για την εντός έδρας ήττα που γνώρισε την περασμένη αγωνιστική από τον ΣΠΑ Καρδίτσας. Άτυχοι οι γηπεδούχοι που ενώ προηγήθηκαν, στο δεύτερο σετ έχασαν με τραυματισμό στο γόνατο τον Καλαϊτζή και στη συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό.

Νέα Μουδανιά (Βαγγέλης Ροδοβίτης): Αποστόλου, Κατσιαφλάκας, Ίλιτς, Δανάς, Βέλο, Καλαϊτζής, Πάντσιος (λ), Καρασαρλίδης, Μώρες, Τσιάρας.
Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος): Μπασούκας, Ρίβας, Μαυρομάτης, Ρουμελιώτης Κ., Βλαχοστάθης, Αγγελόπουλος, Μ., Κόζης (λ.), Πεφάνης, Διονυσόπουλος.