Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψαν να πάει το ματς στο τάι μπρέικ απέναντι στο Μαρκόπουλο, παίρνοντας το τέταρτο σετ με 25-23 και μπήκαν στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών με το δεξί.
Η ομάδα του Παναθηναϊκού ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς στα Μεσόγεια επικρατώντας με σχετική άνεση του Μαρκοπούλου στα πρώτα δύο σετ.

Στη συνέχεια όμως η γηπεδούχος ομάδα έδειξε ότι δικαίως είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.
Με πρωταγωνίστριες τις Τσίμα και Ντα Σίλβα, το Μαρκόπουλο έκανε το 1-2, δίνοντας στην αναμέτρηση νέο ενδιαφέρον.

Στο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με αυτό να εναλλάσσεται συνεχώς, αλλά το Μαρκόπουλο κατάφερε να πάρει διαφορά με 20-15 και στη συνέχεια 23-19.

Σκορ το οποίο έδινε την ελπίδα στα κορίτσια των Μεσογείων να διεκδικήσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ. Στο τέλος όμως οι Μαχόν και Τζανακάκη δήλωσαν "παρούσες", δίνοντας στον Παναθηναϊκό μια νίκη μεγάλης σημασίας για τη συνέχεια της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Οι πόντοι:

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Κοσμά 6 (4/25 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Σαπαρέφσκα 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Ντα Σίλβα 16 (2 άσοις, 14/38 επ.), Τσαπράλη 5 (5/8 επ.), Σιμάνκοβα 2 (2/3 επ.), Τσίμα 15 (1 άσος, 10/29 επ., 61% υπ., 4 μπλοκ), Κονόμη (λ, 38% υπ.), Κουτσιβίτη 1 (1 άσος), Μαρκοπούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Πίντζου

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Μαχόν 17 (1 άσος, 14/29 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 10 (2 άσοι, 6/15 επ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Καρπουζά 8 (4 άσοι, 3/7 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 11 (3 άσοι, 7/34 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 14 (2 άσοι, 11/32 επ., 81% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 62% υπ.), Χατζηνίκου 1 (1 μπλοκ), Δηλαβέρη, Χριστοδούλου.