Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Κόροιβος - Νίκη Αιγινίου 1-3 (25-22, 17-25, 23-25, 15-25)

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Νίκη Αιγινίου επί του Κόροιβου στην Αμαλιάδα φτάνοντας στο 3-1 (22-25, 25-17, 25-23, 25-15) σετ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα ο Κόροιβος γνώρισε την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Ένα πρόβλημα που προέκυψε με τρία δελτία της νίκης και ένα του Κοροίβου (δεν είχαν σφραγίδα της ΕΟΠΕ), τελικά λύθηκε με ταυτοπροσωπία και έτσι δεν υπήρξε πρόβλημα συμμετοχής.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Γκρουμούσας Ανδρέας):
Αριστόπουλος, Μαδούρας, Μεντενίτσα, Αλεξίου, Λυκούρεσης, Αναστασίου, Μιχόπουλος (λ.), Αχιλλεόπουλος (λ).

Νίκη Αιγινίου (Παπαδόπουλος Αντώνης):
Αναστασιάδης, Φίνος, Ράπτης, Γεωργόπουλος Β.,
Κρασνιέφσκι, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ.).

Νέα Μουδανιά - Φοίνικας Σύρου 0-3 (16-25, 09-25, 20-25)

Σε... υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα στα Μουδανιά ο Φοίνικας κερδίζοντας με 3-0. Η ομάδα της Σύρου δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τους γηπεδούχους που είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο σετ πήραν μόλις 9 πόντους.

Νέα Μουδανιά (Μητούσης Γιώργος):
Αποστόλου, Ίλιτς, Δανάς, Καρασαρλίδης, Ροδοβίτης, Καλαϊτζής, Πάντσιος (λ), Κατσιαφλάκας, Βέλο, Τσιάρας.

Φοίνικας (Νίκος Νεόφυτος):
Κουρούπης, Αρβανίτης, Μοσκουέρα, Τσέργας,
Θάνος, Μαραγκός, Κάπελλας (λ), Αγγελίδης, Νικηφορίδης, Ρούσης, Παπακυριάκου, Καρανικολάου.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Γαλαξίας 3-1 (23-25, 25-13, 25-17, 27-25)

Μετά την ήττα της πρεμιέρας, ο ΣΠΑΚ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Γαλαξία με 3-1 στην Καρδίτσα. Οι Θεσσαλονικείς αν και προηγήθηκαν στα σετ, δεν άντεξαν στην πίεση, ενώ διεκδίκησαν το τελευταίο σετ που χάθηκε στις λεπτομέρειες.

ΣΠΑΚ (Ρόνζι Λορέντζο):
Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Χήρας, Αλεξίου Φ., Μέινβιλ, Γκάνας, Ρούσσος (λ), Τσολάκος, Ρεζκ.

Γαλαξίας (Γιάτσης Γεώργιος):
Δημητριάδης, Κόκκινος, Ποτολίδης, Παλέντζας, Αποστόλου, Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ), Μούρτζιος, Γενίτσαρης.

Παναχαϊκή - Μίλων 3-0 (25-16, 25-14, 25-21)

Επιβλητική νίκη κόντρα στον Μίλωνα πήρε η Παναχαϊκή, κάνοντας δύο τις νίκες της στο πρωτάθλημα, ενώ οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα. Οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν στους Αθηναίους να διεκδικήσουν πολλά στο παιχνίδι, παρά μόνο στο τελευταίο σετ, όταν και χαλάρωσαν.

Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος):
Αγγελόπουλος, Ρουμελιώτης Μ., Ρουμελιώτης Π., Βλαχοστάθης, Κοβάτσεφ, Μπασούκας, Κόζης (λ), Πολυχρονόπουλος, Πεφάνης, Ρίβας.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης):
Δελημπρίμης, Γκιούρδας, Κεχράς, Σαμαράς, Πανούσος, Πούλης, Δαρίδης (λ), Ιωακειμίδης, Κελεπούρης, Λάιος, Παπαθανασίου.

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Μεταμόρφωση 3-0 (25-20, 25-19, 25-18)

Ο Οδυσσέας ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια τη Μεταμόρφωση με 3-0 στο κλειστό του Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχοι πήραν έτσι την πρώτη εφετινή νίκη τους, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι που στην 1η αγωνιστική είχαν επικρατήσει εύκολα του Κόροιβου, γνώρισαν την πρώτη ήττα τους.

Οδυσσέας (Μάρκος Κωβαίος):
Παπαδόπουλος Γ., Δημητρίου, Παπαδόπουλος Στ., Κούνας, Χριστοδούλου, Μανιόπουλος, Αραμπατζής (λ), Ηλιόπουλος Χρ.

Μεταμόρφωση (Κουμουνδούρος Γιώργος):
Κουμουνδούρος, Αλεξόπουλος, Νάστας, Λένας, Καπετανόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Παλαιολόγος, Νικητάκης, Φιλιππαίος, Φραγκιαδάκης.