Τετάρτη 21 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ

Mε ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Κορασίδων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα, που πραγματοποιείται στην πόλη Μπαρ του Μαυροβούνιου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 3-0 (25-16, 25-15, 25-21) από τη Σερβία για τον Α΄όμιλο της διοργάνωσης.
Οι αθλήτριες της Καρολίνας Μπαρζούκα ξεκίνησαν μουδιασμένα στα πρώτα δύο σετ αλλά στο τρίτο κατάφεραν να προηγηθούν με 6-0. Είχαν το προβάδισμα μέχρι τον 12ο πόντο, αλλά η ομάδα της Σερβίας ισοφάρισε και τελικά πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες.
Αποτελέσματα 21/7

Α’ όμιλος

Τουρκία - Βουλγαρία 3-0 (25-11, 25-21, 25-21)
Ελλάδα - Σερβία 0-3 (16-25, 15-25, 21-25)
Β’ όμιλος

Βοσνία & Ερζεγοβίνη - Ρουμανία 0-3 ( 15-25, 20-25, 19-25)
Μαυροβούνιο - Αλβανία 3-0 (25-13, 25-20, 25-19)

21.00: Σερβία - Τουρκία

Η τελική κατάταξη θα προκύψει από τον τελικό γύρο (24-25/7), όπου οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου θα διεκδικήσουν τις θέσεις 1-4 και οι υπόλοιπες ομάδες τις θέσεις 5-8.