Σάββατο 17 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΗΤΤΑ 3-2 ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ

Την ήττα γνώρισε η εθνική ομάδα των γυναικών στο προτελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Λιγκ, καθώς ηττήθηκε στο «Δ. Κραχτίδης» της Δράμας από το Ισραήλ με 3-2 (25-22, 25-15, 24-26, 22-25, 12-15). Τα κορίτσια της εθνικής ομάδας άγγιξαν τη νίκη αφού προηγήθηκαν με 2-0 και 23-21 στο τρίτο σετ αλλά τελικά η απειρία τους στοίχισε.
Στο ξεκίνημα του αγώνα το Ισραήλ πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε με 6-2 και ανάγκασε τον Τζιοβάνι Καπράρα να βάλει την Ευαγγελία Χαντάβα στη θέση της Ιζαμπέλα Ιβάνοβα. Η ελληνική ομάδα με τις Κυριακίδου και Γιώτα να κερδίζουν τις μάχες στο φιλέ μείωσε και κατάφερε να προηγηθεί με 11-9 χάρη σε δύο επιτυχημένα μπλοκ από τις Νομικού και Γιώτα και έναν άσο της Κουτουξίδου. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια συμβάδιζαν μέχρι τους 21 πόντους όπου η ελληνική ομάδα πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε 24-21. Το Ισραήλ μείωσε 24-22 αλλά η Κουτουξίδου έπαιξε επιτυχημένα τον πρώτο χρόνο με την Κυριακίδου και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 υπέρ της ελληνικής ομάδας.
Το δεύτερο σετ ήταν αμφίρροπο μόλις μέχρι το 5-5. Στο σημείο αυτό η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί 4-0 με την Ευαγγελία Χαντάβα στο σερβίς και προηγήθηκε με 9-5. Το προβάδισμα αυτό οι Ισραηλινές δεν κατάφεραν ποτέ να το καλύψουν καθώς το ελληνικό μπλοκ είχε υψώσει τείχος μπροστά στο φιλέ. Έτσι η ομάδα του Καπράρα διατήρησε αυτή την διαφορά μέχρι το 18-14. Τότε πήγε στη γραμμή του σερβίς η Ευυαγγελία Κυριακίδου η οποία διέλυσε την υποδοχή του Ισραήλ πετυχαίνοντας και δύο άσους και αύξησε τη διαφορά στους δέκα πόντους (24-14). Οι δύο ομάδες πήραν από ένα πόντο στη συνέχεια και το σετ έληξε 25-15 υπέρ της ελληνικής ομάδας.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ισραήλ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 5-2. Η Ελλάδα όμως ισοφάρισε 5-5 και οι δύο συμβάδιζαν μέχρι το 9-9 όταν και το Ισραήλ έχτισε μια διαφορά τεσσάρων πόντων και προηγήθηκε 14-10 με πίεση στο σερβίς. Η εθνική ομάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με την Κατερίνα Γιώτα να σερβίρει και τις Ευαγγελία Κυριακίδου και Μαρία Νομικού να κερδίζουν τις μάχες του φιλέ έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε 18-14. Κάποια λάθη όμως που ακολούθησαν από την πλευρά της ελληνικής ομάδας έδωσαν την ευκαιρία στο Ισραήλ να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί 24-23. Η Ελλάδα ισοφάρισε με την Τσίμα αλλά δύο μπλοκ των Ισραηλινών ένα στην Γιώτα από την Βόλιβαχ κι ένα στη Χαντάβα από την Φράγκα έκριναν το σετ υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας με 26-24.
Η αντεπίθεση του Ισραήλ συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ όπου με εξαίρεση το ξεκίνημα όταν η Ελλάδα προηγήθηκε 5-3 με την Χαντάβα να παίρνει τρεις πόντους, οι φιλοξενούμενες επέβαλαν τον ρυθμό τους. Τα πολλά λάθη των Ελληνίδων έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να 10-7 και λίγο αργότερα 16-12. Στο σημείο αυτό ο Τζιοβάννι Καπράρα έβαλε την Ιβάνοβα στη θέση της Χαντάβα η οποία είχε εκνευριστεί από δύο άστοχες επιθέσεις που έκανε. Όμως πέρα από το γεγονός ότι η εθνική ομάδα μείωσε δύο φορές στον πόντο στο 17-16 και στο 22-21 δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο και το Ισραήλ τελείωσε το σετ με μια επίθεση της Βόλιβαχ.
Από τη στιγμή που η ομάδα του Ισραήλ είχε ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ήταν αναμενόμενο να κυριαρχήσουν στο τελευταίο σετ. Ακριβώς αυτό λοιπόν έγινε και οι φιλοξενούμενες επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν 8-3 και 14-9 καθώς οι Ελληνίδες έκαναν πολλά λάθη τα οποία ήταν κυρίως προϊόντα εκνευρισμού. Η Ευαγγελία Κυριακίδου η οποία ήταν ίσως η κορυφαία της ελληνικής ομάδας δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με την ήττα και σχεδόν μόνη της κατάφερε να μειώσει σε 14-12 αλλά μια επίθεση της Αρτμένκο έδωσε τη νίκη στο Ισραήλ.
Στο πλαίσιο της αναμέτρησης, τιμητικές πλακέτες απονεμήθηκαν στον Νομάρχη Δράμας Κώστα Ευμοιρίδη, τον Δήμαρχο της πόλης Θωμά Μαργαρίτη, στον πρόεδρο του Ερμή Δράμας Μαρίνο Χατζηκωνσταντίνου και στον πρόεδρο της ΤΕΔΚ Δράμας Θεόδωρο Αθανασιάδη. Τις απονομές έκαναν τα μέλη του ΔΣ της ΕΟΠΕ Αχιλλέας Μαυρομάτης και Ελένη Ζέτου.

Οι δύο ομάδες αγωνίζονται ξανά το Σάββατο (19.00, ΕΤ1) στο «Δ. Κραχτίδης» της Δράμας με την είσοδο ελεύθερη για το κοινό.

Oι πόντοι της Ελλάδας: 10 άσοι, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 24 λάθη. Του Ισραήλ: 4 άσοι, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές Γκλόμπατσνικ (Σλοβενία), Βικτορίνι-Λίζα (Σλοβακία).

ΕΛΛΑΔΑ (Καπράρα): Κουτουξίδου 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Κυριακίδου 20 (2 άσοι, 12/18 επ., 6 μπλοκ), Νομικού 18 (3 άσοι, 12/27 επ., 3 μπλοκ), Γιώτα 17 (1 άσος, 11/18 επ., 5 μπλοκ), Τσίμα 14 (2 άσοι, 10/28 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.), Ιβάνοβα 4 (1 άσος, 3/11 επ.), Καραγκούνη (λ. - 69% υπ.) / Χαντάβα 9 (9/19 επ., 59% υπ.), Λαμπρούση.
ΙΣΡΑΗΛ (Σέλινγκερ): Πόντε 4 (1 άσος, 2/3 επ., 1 μπλοκ), Φράγκε 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ 55% υπ.), Βελίκι 21 (21/42 επ., 73% υπ.), Βόλιβαχ 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Αράζι 12 (5/8 επ., 7 μπλοκ), Αρτμένκο 16 (3 άσοι, 11/40 επ., 2 μπλοκ, 93% υπ.), Ζίνομπαρ (λ.- 72% υπ.) / Σεπτάροφ, Χάιμ.