Παρασκευή 9 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΜΕ 3-1 ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ

Η νεανική εθνική ομάδα των Ανδρών πήρε τη νίκη κόντρα στην Αυστρία με 3-1 (28-26, 25-18, 23-25, 25-19) στον αγώνα για την έκτη αγωνιστική του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού Λιγκ, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο κλειστό «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας.
Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Αυστρία πιέζοντας στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 5-1 στο ξεκίνημα όμως η Ελλάδα χάρη στα σερβίς του Φράγκου και τα τελειώματα του Τζούριτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να προηγηθεί με 9-8. Οι Έλληνες διεθνείς πήραν τα ηνία του σετ αφού κυριάρχησαν στη μάχη του φιλέ και προηγήθηκαν με 19-16. Κάποιες στιγμές αδράνειας όμως έδωσαν την ευκαιρία στους Αυστριακούς να προηγηθούν 21-20. Το πρώτο σετ μπολ ήταν ελληνικό καθώς η ομάδα του Μέιφορθ προηγήθηκε 24-23 αλλά ο Καριπίδης αστόχησε στην επίθεση. Τελικά το σετ στην έδωσαν στην Εθνική Ελλάδας με επιτυχημένες επιθέσεις ο Τζούριτς και ο Πελεκούδας
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και αυτό με την Αυστρία να παίρνει το προβάδισμα 5-2. Η αντίδραση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος όμως ήταν άμεση και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε περάσει μπροστά με 8-7. Η ισοφάριση των Αυστριακών στην επόμενη φάση (8-8) ήταν η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες καθώς στη συνέχεια η Ελλάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Αυστριακών και άρχισε να χτίζει μια διαφορά η οποία έφτασε στους εφτά πόντους (21-14). Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη στο σετ. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος, το οποίο επήλθε με έναν άσο του Τζούριτς.
Στο τρίτο σετ όπου κυριάρχησαν τα λάθη εκατέρωθεν η Αυστρία κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ. Στο ξεκίνημα η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 3-0 αλλά οι Αυστριακοί ισοφάρισαν 7-7. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 21-19, όταν και προηγήθηκαν οι Αυστριακοί. Η Ελλάδα ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά δύο πόντων χάρη σε μια επίθεση του Λάιμερ κι ένα μπλοκ πάνω στον Τζούριτς. Ο Φράγκος μείωσε 24-23 αλλά ο Σνάιντερ έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους.
Το τέταρτο σετ είχε πολλές ομοιότητες με το δεύτερο καθώς η Αυστρία ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε 6-2 όμως οι Έλληνες διεθνείς αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 12-12 χάρη σε μπλοκ που έκαναν ο Φράγκος με τον Πετρέα. Από το σημείο εκείνο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με την ελληνική ομάδα να πιέζει πολύ από τη γραμμή του σερβίς και να καταφέρνει να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά που έφτασε στους έξι πόντους στο τέλος του σετ. Το φινάλε «έγραψε» ο Γιώργος Πετρέας με επιτυχημένη επίθεση.
Οι δύο ομάδες αναμετρούνται ξανά το Σάββατο (20.00, ΕΤ1) στον τελευταίο αγώνα τους για το φετινό Ευρωπαϊκό Λιγκ. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
Οι κερδισμένοι πόντοι της Ελλάδας: 4 άσοι, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλου. Της Αυστρίας: 4 άσοι, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Μέλνικ (Ουκρανία), Χουρέμοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη).
ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τερζής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 28 (2 άσοι, 25/42 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/12 επ.), Φράγκος 14 (1 άσος, 11/18 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.), Εφραιμίδης 2 (2/9 επ., 52% υπ.), Παπαδημητρίου (λ.- 71% υπ.) / Αρμενάκης 1 (1/1 επ.), Κανέλλος 1 (1 άσος), Καριπίδης.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Βαρμ): Μπίντερ 2 (2/2 επ.), Σνάιντερ 19 (2 άσοι, 16/28 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Γκάβαν 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Λάιμερ 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ), Ράιζερ 10 (2 άσοι, 8/11 επ.), Φριχμπάουερ 1 (1/6 επ., 67% υπ.), Κρόις (λ.- 90% υπ.) / Τσας 2 (2/5 επ.), Γκούτμαν 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χίρτσι 2 (2/9 επ., 62% υπ.), Βολφαρτστάτερ, Βέμπερ.