Κυριακή 11 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΜΕ 3-0 ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ η εθνική ομάδα των Ανδρών καθώς κέρδισε την Αυστρία με 3-0 (25-23, 25-19, 27-25) στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας. Έτσι η ομάδα του Μέιφορθ με απολογισμό πέντε νίκες και εφτά ήττες πήρε την Τρίτη θέση στον Β’ όμιλο της διοργάνωσης
Η εθνική ομάδα ξεκίνησε με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής, καθώς ο Αρμενάκης πήρε τη θέση του Τζούριτς και ο Κανέλλος έπαιξε αντί του Πετρέα. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η ισορροπία αυτή διατηρήθηκε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά με 8-7. Στη συνέχεια οι Αυστριακοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ελλήνων και προηγήθηκαν 15-11, όμως η ομάδα του Μέιφορθ αντέδρασε και πιέζοντας στο σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των Αυστριακών με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει 16-16 και να προηγηθεί με 23-20 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη στο σετ, το οποίο τελικά και πήρε έπειτα από ένα σερβίς στο φιλέ του Σνάιντερ κι ενώ οι Αυστριακοί είχαν μειώσει σε 24-23.
Στο δεύτερο σετ η Αυστρία ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ. Από το 12-12 και μετά όμως η Ελλάδα με πίεση στο σερβίς και έχοντας σαν κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Απόστολο Αρμενάκη κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-1 και να προηγηθεί με 19-13. Ουσιαστικά το σετ είχε πλέον κριθεί και η ελληνική ομάδα έφτασε άνετα στο 2-0.
Το τρίτο σετ που ήταν και το τελευταίο του αγώνα αποδείχτηκε και το πιο αμφίρροπο από τα τρία. Οι Αυστριακοί εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της ελληνικής ομάδας στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντας στο 11-7. Η Ελλάδα βελτιώθηκε στον τομέα της υποδοχής κι έτσι μπόρεσε να τελειώσει επιθέσεις σε πρώτο χρόνο με τον Παναγιώτη Πελεκούδα. Ωστόσο η Αυστρία συνέχισε να έχει το προβάδισμα και χρειάστηκε η αφύπνιση του Απόστολου Αρμενάκη στο σετ αυτό για να ξαναμπεί η Ελλάδα στη διεκδίκηση του σετ. Τελικά η εθνική Ελλάδας ισοφάρισε 22-22 με άσο του Φράγκου αλλά το πρώτο σετ μπολ ήταν για την Αυστρία η οποία προηγήθηκε 24-23 με επίθεση του Ράιζερ. Ο Φράγκος ισοφάρισε και ο Σνάιντερ με επίθεση άουτ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα που θα μπορούσε να καθαρίσει το σετ και το παιχνίδι αλλά η λάθος πάσα του Τερζή στον Αρμενάκη έδωσε την ευκαιρία στον Ράιζερ να ισοφαρίσει. Τελικά ο διαγώνιος της εθνικής με μια εύστοχη επίθεση και ένα μπλοκ έδωσε τη νίκη στην εθνική.

Οι πόντοι της Ελλάδας: 3 άσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλου. Της Αυστρίας: 3 άσοι, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Χουρέμοβιτς (Βοσνία), Μέλνικ (Ουκρανία).

ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τερζής 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (1 άσος, 14/26 επ., 4 μπλοκ), Κανέλλος 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (5/6 επ.), Φράγκος 7 (1 άσος, 6/17 επ., 78% υπ.), Εφραιμίδης 2 (1 άσος, 1/4 επ., 50% υπ.), Παπαδημητρίου (λ.- 55%) / Μηνούδης, Καριπίδης, Αγγελόπουλος.
ΑΥΣΤΡΙΑ (Βαρμ): Μπίντερ 1 (1/1 επ.), Σνάιντερ 11 (1 άσος, 10/20 επ., 82% υπ.), Βολφαρτστάτερ 5 (1 άσος, 4/8 επ.), Λάιμερ 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ), Ράιζερ 8 (1 άσος, 4/7 επ., 3 μπλοκ), Φριχμπάουερ 1 (1/8 επ., 63% υπ.), Κρόις (λ.- 75%) / Τσας 6 (6/9 επ.), Γκούτμαν 3 (3/4 επ., 80% υπ.), Βέμπερ 1 (1/1 επ.), Γκάβαν.