Δευτέρα 24 Μαΐου 2010

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ

Ρίγα. Αποστολή ΠΣΑΤ. Κώστας Ασημακόπουλος
Κάλιο αργά, παρά ποτέ. Την πρώτη της νίκη στον Β΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σημείωσε η Εθνική ανδρών στην 3η ημέρα του Α΄ γύρου που ολοκληρώθηκε στη Ρίγα της Λετονίας. Η ελληνική ομάδα με πρωταγωνιστές στην επίθεση τον Ηλία Λάππα και τον Νίκο Ρουμελιώτη και τον Γιώργο Στεφάνου να βγάζει τις σωτήριες άμυνες στο φινάλε του 1ου σετ επικράτησε της Μ. Βρετανίας με 3-0 (32-30, 25-21, 25-19) σε 87΄ κι έμεινε «ζωντανή» στην προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Τσεχίας – Αυστρίας τον Σεπτέμβριο του 2011.
Η ελληνική ομάδα θα επιχειρήσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στον Β΄γύρο που θα γίνει στο Ηράκλειο της Κρήτης και ο πρώτος αγώνας με την Λετονία την προσεχή Παρασκευή στις 8.30μ.μ. θα είναι σαν… τελικός αφού κατά μεγάλο ποσοστό θα κρίνει και την δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στη μπαράζ του Σεπτεμβρίου όπου θα αντιμετωπίσει την 2η ομάδα του Β΄ομίλου που πολύ πιθανό να είναι η Ιταλία η οποία πριν λίγη ώρα γνώρισε ήττα σοκ από την Τουρκία στην Άγκυρα με 3-0 (26-24, 25-17, 25-13)!
Βελτιωμένη αλλά με λάθη
Καλύτερη σε υποδοχή και σε άμυνα αλλά πάλι με πολλά εύκολα λάθη (20 από τους 70 πόντους των αντιπάλων) η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ. Μπορεί να ήταν καλύτερη η ομάδα του Γκόρντον Μέιφορθ και να ήταν θέμα κούρασης και αυτοπεποίθησης αλλά υπήρχε και η πίεση να μην χαθεί σετ.
Εξι σετ μπολ
Το πρώτο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς αφού και πάλι η ελληνική υποδοχή έπαθε δύο φορές «μπλακ άουτ» στα σερβίς του Χαλντέιν. Ο πρώην κεντρικός του Ολυμπιακού έπαιζε μόνος του ως διαγώνιος με την ελληνική ομάδα, ενώ ο Πλότιτζερ της Κηφισιάς δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Το 12-8 για την ελληνική ομάδα έγινε 13-12 για τους Βρετανούς μετά από δύο διαδοχικούς άσους του Χαλντέιν, ένα μπλοκ και δύο ελληνικά λάθη. Το μπλοκ του Τζούριτς κι ο Λάππας με τον Φράγκο έδωσαν και πάλι το προβάδισμα με 16-13, ενώ στο 18-17 η διπλή αλλαγή του Μέιφορθ σε πασαδόρο – διαγώνιο με τους Λιβαθηνό, Πέτρογλου σε Ρουμελιώτη, Προύσαλη αντί να δώσει λύσεις μπέρδεψε περισσότερο τα πράγματα και οι Βρετανοί ισοφάρισαν 21-21. Ευτυχώς ο Αμερικανός επανέφερε το αρχικό σχήμα, αλλά ο Χαλντέιν πήρε πάλι άσο βάζοντας μπροστά τους Βρετανούς με 23-22. Το λάθος σερβίς του Χαλντέιν και το μπλοκ του Τζούριτς πάνω στον Πλότιτζερ έφερε την ελληνική ομάδα στο πρώτο σετ μπολ (24-23). Ο Μακ Γκίβερν έπιασε ατομικό μπλοκ στον Σμαραγδή αλλά ο Φρενς έχασε το σερβίς και η ελληνική ομάδα βγήκε πάλι μπροστά 25-24. Ο Μέιφορθ έβαλε τον Μηνούδη για σερβίς και άμυνα στη θέση του Τζούριτς και δικαιώθηκε αφού το φλοτ σέρβις χάλασε την υποδοχή των Βρετανών αλλά στην κόντρα επίθεση ο Ρουμελιώτης έπεσε πάνω στο μπλοκ (25-25). Ο Φράγκος με επίθεση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και ο Πάιπς ισοφάρισε 26-26. Πάλι ο Φράγκος το προβάδισμα αλλά ο Χαλντέιν ισοφάρισε 27-27. Ο Λάππας έκανε το 28-27 και ο Χαλντέιν ισοφάρισε 28-28. Ο Ρουμελιώτης έβαλε την ελληνική ομάδα για έκτη φορά σε σετ μπολ (29-28) αλλά ο Χαλντέιν ισοφάρισε (29-29).
Σωτήριες άμυνες Στεφάνου
Ο ίδιος παίκτης πήρε και άσο κάνοντας το 30-20 για την ομάδα του Μπρόκινγκ που είχε το πρώτο της σετ μπολ. Η ελληνική ομάδα στριμώχτηκε στα σχοινιά και κινδύνευε να μπει σε μεγάλες περιπέτειες. Μάλιστα στο νέο σερβίς του Χαλντέιν χάλασε η υποδοχή, η μπάλα πήγε στο τερέν των Βρετανών που έκαναν επίθεση και ο Στεφάνου έβγαλε την άμυνα του αγώνα δίνοντας και την ευκαιρία στον Λάππα να ισοφαρίσει 30-30. Ο Λάππας που ήταν μακράν ο κορυφαίος πήρε άσο (31-30) και στην επόμενη φάση μετά από νέα καταπληκτική άμυνα του Στεφάνου ο Ρουμελιώτης τελείωσε το σετ 32-30 και λύτρωσε την ελληνική ομάδα.
Το πάρτυ του Λάππα
Το ίδιο αγχωτικό ήταν και το 2ο σετ. Η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 15-10 αλλά και πάλι τα εύκολα λάθη σε επίθεση και υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στους Βρετανούς να ροκανίσουν τη διαφορά. Στο 20-18 ο Χαλντέιν κάρφωσε άουτ και οι διαιτητές το έδωσαν «μέσα» (20-19) κι εκεί ο Λάππας έβγαλε με το πόδι άμυνα σε ντουμπλάζ μετά από μπλοκ των Βρετανών σε επίθεση Ρουμελιώτη και στην «κόντρα επίθεση» τελείωσε ο Φράγκος κάνοντας το 21-19. Από εκεί και πέρα ο Λάππας πήρε παραμάζωμα τους Βρετανούς και οδήγησε στο 25-21.
Μονόλογος του Λάππα και του Ρουμελιώτη ήταν το 3ο σετ όπου η ελληνική ομάδα πιο απελευθερωμένη και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το ξεκίνημα του τουρνουά επικράτησε άνετα.
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 1 άσος, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και της Μ.Βρετανίας: 5 άσοι, 33 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Αντερσεν (Γερμανία), Μουρούλο (Εσθονία).
ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τζούριτς 6π. (2/6, 4 μπλοκ), Προύσαλης, Ρουμελιώτης 17 (15/27, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (5/12), Λάππας 22 (20/29, 1 άσος, 1 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/18, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 87% υποδοχή), Μηνούδης, Λιβαθηνός, Πέτρογλου.
Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπρόκινγκ): Πάιπς 2π., Πλότιτζερ 10 (8/18), Μακ Γκίβερν 6 (4/11, 2 μπλοκ), Φρενς 2, Χαλντέιν 23 (16/35, 4 άσοι, 3 μπλοκ), Μπένσον 2 (1 άσος) / Χάντερ (λ. – 54% υπ.), Πινκ 3, Ομάλεϊ.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ Β΄ΟΜΙΛΟΥ
Α’ ΤΟΥΡΝΟΥΑ
(Λετονία, Ρίγα)
21/5: Ελλάδα – Φινλανδία 0-3 (19-25, 20-25, 18-25)
21/5: Λετονία – Μ. Βρετανία 3-1 (25-23, 25-23, 24-26, 25-16)
22/5: Λετονία – Ελλάδα 3-2 (25-23, 21-25, 22-25, 25-20, 15-13)
22/5: Φινλανδία – Μ.Βρετανία 3-0 (25-19, 25-22, 25-19)
23/5: Λετονία – Φινλανδία 1-3 (23-25, 26-24, 25-27, 15-25)
23/5: Μ.Βρετανία – Ελλάδα 0-3 (30-32, 21-25, 19-25)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 3 αγώνες)
1.Φινλανδία 6 (9-1)
2.Λετονία 5 (7-6)
3.Ελλάδα 4 (5-6)
4.Μ.Βρετανία 3 (1-9)
*Η πρώτη ομάδα προκρίνεται απ΄ ευθείας στα τελικά και η δεύτερη πάει στα μπαράζ 4-11 Σεπτεμβρίου.